pátek, 4. listopad 2011

Kate Royal - A Lesson in Love

Napsal(a) 

Kate Royal - A Lesson in Love Kate Royal - A Lesson in Love

(Bolcom, Schumann, Wolf, Liszt, Debussy, Schubert, Tosti, Canteloube, Bridge, Copland, Beach, Ravel, Fauré, Strauss, Duparc, Brahms, Britten, anonymové)

Kate Royal – soprán, Malcolm Martineau – klavír. Text: A, N, F. Nahráno: 18. – 19.4., 23. – 24. 10. 2010, Potton Hall, Suffolk. Vydáno: 2011. TT: 65:02. DDD. 1 CD EMI Classics 50999 9 48536 2 9.

Anglická lyrická sopranistka Kate Royal nazvala své CD „Lekce lásky“. Podobně tématicky volená dramaturgie není nic nového, koneckonců milostných písní bude pravděpodobně na světě vůbec nejvíc a nikdy se nepřestanou psát ani zpívat. Snímek otevírá i uzavírá píseň Waitin’ z Kabaretních písní Williama Eldena Bolcoma (1938), žáka Daria Milhauda a Oliviera Messiaena. „Čekání, čekání, čekala jsem celý život“ jako motto probouzí nostalgickou náladu, v devětadvaceti písních sedmnácti autorů a dvou anonymů se střídají nejrůznější polohy lásky. Písně jsou členěny do čtyř oddílů – čekání, setkání, svatba a nevěra, do jisté míry tedy napodobují strukturu Schumannova cyklu Láska a život ženy, kde je ovšem místo nevěry smrt. Z tohoto cyklu na snímku žádná píseň není, což zpěvačku šlechtí; trhání uceleného cyklu by bylo barbarstvím (ze Schumanna volila ze sbírky Myrty). Pro svůj vzhled prý bývá Kate Royal srovnávána s Carlou Bruni nebo Catherinou Zeta-Jones (to, že se jmenuje „Králová“, působí jako nomen-omen). Hovoří se o raketové kariéře (studia dokončila roku 2004), jak to tak mnohdy bývá, díky záskoku, a sice v roli Paminy v Kouzelné flétně. Pro své CD si téma skutečně nezvolila špatně. Její svěží, čistý hlas je pro milostné písně jako stvořen, dobře se poslouchá, a větší ambice při vzniku nahrávky zpěvačka ani neměla. Prý se řídí radou své matky, že se nemá brát příliš vážně. „Koneckonců mám lidi bavit, nezachraňuju jejich životy,“ říká. Nahrávka je vybavena přílohou s texty písní v originálním jazyce a angličtině. Klavírním partnerem zpěvačky je vždy vynikající Malcolm Martineau .

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.