čtvrtek, 13. březen 2003

Karel Ančerl - Gold Edition (Volume 9): Johannes Brahms: Symfonie č. 1 c moll op. 68; Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 1 C dur op. 21 -

Napsal(a) 

booklet booklet
O kvalitách nové edice Supraphonu už bylo na stránkách HARMONIE řečeno téměř vše. Její devátý titul s Brahmsovou a Beethovenovou první symfonií nabízí precizní klasicismus, ale hlavně překvapivě silný romantismus. Energického a jednoznačně optimistického Beethovena, ale hlavně pozoruhodného Brahmse. O Karlu Ančerlovi je známo, že měl k romantismu dost zdrženlivý postoj a že nebyl člověkem, který dává své city příliš najevo. Tím víc překvapí, s jakou citovou naléhavostí interpretuje Brahmsovu První symfonii . V úvodní větě upoutají skvěle provedené kontrasty a jejich neustálé proměňování. Zejména druhá věta je nebývale vroucná a emotivní - jako by v ní byla koncentrována všechna jinak skrývaná citovost. Třetí věta je jedinečným koncertem dřevěných dechových nástrojů - nikde ovšem nepůsobí nostalgicky, jak tomu bývá na nahrávkách německých. Rozsáhlá a nezvykle členitá čtvrtá věta není v tomto podání tak mysteriózní jako u Karajana, jehož snímky lze považovat za vzorové. Ančerl je věcnější, ale také bezprostřednější. Nemá Karajanův tajuplný vnitřní tah, a přesto dosahuje stejné přesvědčivosti. Neusiluje o patos a monumentalitu a zmocňuje se složité partitury s přímočarou životní energií. V našich zeměpisných šířkách nemají Brahmsovy symfonie velké štěstí na interprety. Málokdo u nás umí proniknout do jejich přísné a náročné stavby a přitom neupadnout do nudné akademičnosti. Tento snímek je velmi čestnou a vzácnou výjimkou. I když asi nikdy nebude patřit k jejím nejpopulárnějším titulům, jde ale vpravdě o zakopaný poklad ančerlovské edice. Stačí ho jen objevit.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 67:03

EAN: 0724356201026

Nahráli: Česká filharmonie, Karel Ančerl

Body: 5 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.