úterý, 19. listopad 2002

Karel Ančerl - Gold Edition (Volume 7): Janáček: Glagolská mše, Taras Bulba -

Napsal(a) 

booklet booklet
Když poslouchám nahrávky této edice, tak se neubráním pocitu vděku tehdejším zvukovým mistrům Supraphonu a vděku vůči gramofonové technice, která v 50. letech zdokonalila způsob hudebního záznamu. Díky tomu se dají nahrávky Karla Ančerla a České filharmonie dnes dobře remasterovat. Jednou z perel Ančerlovy diskografie 60. let je bezpochyby recenzovaná dvojice Janáčkových skladeb. Myslím, že určitě vás uzemní Taras Bulba . Je dobře, že se dirigent nespustil do přílišného naturalismu. Ančerl přepečlivě plní požadavky partitury a Gogolovy předlohy. Stejně jako ve všech jeho nahrávkách s Českou filharmonií je výsledek v každé jednotlivosti čitelný, abslutně přesný, dokonalou stavbou celku působí Ančerl více, než kdyby se "svíjel v emocích". Jednou větou - skvěle vyjádřená hudba skvělými muzikanty. Pár slov ke zpěvákům v Glagolské mši : Famózní byla tehdy Libuše Domanínská . V jejím stínu zůstali všichni tři její partneři, například tenorovou partii ve Veruju - I v jedinu svetuju katoličesku i apostolsku cerkov - si dokážu představit v ještě větším, mrazivě zářivém provedení.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 62:34

EAN: 0099925366728

Nahráli: Libuše Domanínská, Věra Soukupová, Beno Blachut, Eduard Haken, Jaroslav Vodrážka, Pražský filharmonický sbor, Josef Veselka, Česká filharmonie, Karel Ančerl

Body: 5 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.