neděle, 29. září 2002

Karel Ančerl - Gold Edition (Volume 4): Musorgskij: Obrázky z výstavy, Noc na Lysé hoře; Borodin: Ve stepích střední Asie; Rimskij-Korsakov: Španělské capriccio

Napsal(a) 

booklet booklet
Pestré dramaturgii odpovídá i pestrá výrazová paleta. Musorgskij vám ukáže jaké barvy dokázala tehdy Česká filharmonie pod inspirovaným vedením namíchat (zvláště Obrázky z výstavy ). Dirigentův smysl pro rytmus dal některým obrázkům zajímavý temporytmus a dynamickou plasticitu. (například Chatrč Baby Jagy ). Na Ančerlovi také musím obdivovat i jeho schopnost vytvořit prostor pro uplatnění individuálních schopností hráčů na dechové nástroje (Borodin). Samozřejmě exelentně se orchestr předvedl v Španělském capricciu . Ančerl nevítězí virtuózními tempy, efektností, nýbrž totálně transparentní rytmickou pulzací, akcentací a pečlivě volenou dynamikou.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 65:14

Nahráli: Česká filharmonie, Karel Ančerl

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.