pondělí, 23. září 2002

Karel Ančerl - Gold Edition (Volume 2): Antonín Dvořák: Symfonie č. 9, V přírodě, Othello - Antonín Dvořák

Napsal(a) 

booklet booklet
Dvořákova Devátá symfonie "Z nového světa" je prý nehranější symfonií vůbec a jistě patří i k nejvíce nahrávaným symfonickým opusům. Ančerlova 41 let stará nahrávka patří k těm nejlepším. Nepřidává v dokonalém tlumočení partitury nic převratného nebo cizorodého, prostě drží se striktně svého tektonického plánu. Důležité je však, že otevřel prostor pro plné působení Dvořákova tvůrčího mistrovství. Jeho Česká filharmonie tehdy hrála s neuvěřitelným nasazením. Rytmická pregnance se stala základem pro na tehdejší dobu novou barevnost a dynamický náboj. Ančerlovo mistrovství, které se ostatně vyjevuje i dalších dílech edice, je v jeho mimořádné schopnosti vytáhnout ze zvukové masy vždy to podstatné, podtrhnout Dvořákovu excelentní motivickou organizaci.

Vedle výkladu nejslavnější Dvořákovy skladby je zde Ančerlovo pojetí dvou programních děl - předehry V přírodě a Othella . Othello má výbušnou sílu, V přírodě nádhernou barevnost a místy koketuje až s mystikou. Obě díla jsou úžasným zvukovým ohňostrojem. Dirigent tím ve své době významně přispěl k rehabilitaci Dvořákových předeher jako pevné součásti světového repertoáru.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 70:27

Nahráli: Česká filharmonie, Karel Ančerl

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.