středa, 22. červen 2005

Karel Ančerl: Gold Edition (Vol. 35) Vycpálek: Kantáta o posledních věcech člověka, Ostrčil: Suita pro velký orchestr

Napsal(a) 

booklet booklet
Drahomíra Tikalová - soprán, Ladislav Mráz - baryton, Pražský filharmonický sbor, sbormistr Jan Kühn, Česká filharmonie, Karel Ančerl. Produkce: Vít Roubíček. Text: A, N, F, Č. Nahráno: 6/1957, 10/1954, Dvořákova síň Rudolfina Praha. Vydáno: 2004. TT: 72:42. ADD. 1 CD Supraphon SU 3695-2 901.

Ladislav Vycpálek a Otakar Ostrčil patřili po první světové válce k prominentním osobnostem českého hudebního života. Stáli tak trochu na protilehlých pozicích, ne snad ze svého vlastního přesvědčení, ale protože jejich vzájemný vztah určovaly obecné poměry: Ostrčil byl adorován Zdeňkem Nejedlým a Vycpálek nemohl Nejedlého vystát. Dnes mají společného víc než tehdy, totiž společné mají jedno: jejich díla téměř nikdo nezná. Ani pro nahrávky tohoto disku není srovnání. Je to tedy dokument hned několikanásobný: kompoziční úrovně skladatelské generace počátku 20. století, vokálních sólistů z padesátých let (zvláště předčasně zemřelý Ladislav Mráz zde má svůj malý zvukový pomníček), Pražského filharmonického sboru v době Jana Kühna a filharmoniků v době Karla Ančerla . Česká hudba nemá mnoho děl, jako je Vycpálkova kantáta. Ostrčilova stavebně promyšlená Suita ji vhodně doplňuje.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 72:42

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.