neděle, 22. květen 2005

Jules Massenet, Charles Gounod: Arias

Napsal(a) 

booklet booklet
(Le Cid, Manon, Werther, Le Roi de Lahore,Grisélidis, Roma, Le Mage - Massenet; Roméo et Juliette, Polyeucte, La Reine de Saba, Mireille, Faust - Gounod)

Rolando Villazón - tenor, Natalie Dessay - soprán (Manon), Ch´ur de Radio France (Roma, Le Mage), Orchestre Philharmonique de Radio France, Evelino PidĐ. Produkce: Alain Lanceron. Text: A, F, N. Nahráno: 3/2004, Studio 103, Maison de Radio France, Paříž. Vydáno: 2005. TT: 67:18. DDD. 1 CD Virgin Classics 7243 5 45719 2 3 (EMI).

Když jsem viděl v březnu Prahu polepenou plakáty výborného mexického tenoristy Ramóna Vargase a četl oslavné články, kde ho žurnalisté, kteří ho asi vůbec neslyšeli zpívat, srovnávali s Plácidem Domingem, vzpomněl jsem si na jiného, mladšího Mexičana - Rolanda Villazóna . Jestliže Vargas má hlasově k Domingovi stejně daleko jako Juan Diego Flórez do Luciana Pavarottiho, tak Villazón je Domingovi mnohem blíže. Krátce poté se mi na stůl dostala jeho nová nahrávka a můj pocit se mi potvrdil. Jedná se o obrovský talent, který opět dokládá, jakou životodárnou pěveckou bankou je v současnosti Latinská Amerika. Jeho zpěv je po zvukové stránce (neviděl jsem ho živě na jevišti) dokonalou syntézou bel canta a hlubokého procítění obsahu textu. Pozoruhodný je také výběr árií. Díky němu poznáte alespoň úryvky z řady francouzských oper, které nejenže nikdy neuvidíte v divadle, ale asi nikdy neuslyšíte celé na desce. Přitom právě operní tvorba Gounoda a Masseneta skrývá hudební poklady. Bohužel doba není nakloněna nahrávkám operních kompletů. Z jiné strany jako by se Villazónův projekt potkal svou objevností s loňskou francouzskou deskou Magdaleny Kožené u Deutsche Grammophon. Villazón měl také štěstí na výborný orchestr, sbor a dirigenta. Bonusovým esem je hostování skvělé Natalie Dessay . Jejich podání Manon je úžasné. Jakou událostí by musela být jejich video nahrávka celé opery?! Vydavatel si dal záležet na úrovni bookletu, jenom fotografie na vnitřní straně coveru mohla být kvalitnější; Villazón tam vypadá jako by měl spalničky.

Vydavatel: EMI

Stopáž: 67:18

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.