pátek, 12. březen 2004

Joseph Haydn: Smyčcové kvartety op. 64/1, 3, 6

Napsal(a) 

booklet booklet
Když Quatuor Mosaiques vydal před dvěma lety výběr tří kvartetů z Haydnova opusu 6, vzbudil tím velkou a zaslouženou pozornost. Tento vynikající soubor, hrající na dobové nástroje, posbíral za své nahrávky hudby 18. a 19. století množství významných ocenění. Na loňském Pražském jaru jsme jej měli možnost slyšet i v dílech Haydnových a Beethovenových a nutno říci, že Quatuor Mosaiques nezůstal své pověsti nic dlužen. Vysokými kvalitami se vyznačuje i nahrávka zbývajících tří kvartetů z Haydnova opusu 6. Oceníme lehkost a vzdušnost jejich hry (nádherná pianissima), krásnou barvu jejich nástrojů (nejen na obou CD, ale i na koncertě Pražského jara vynikl nádherný zvuk violoncella), žasneme nad rychlými tempy finálních vět a nad skvělou souhrou. Hráči mají dokonale promyšlené a vypracované frázování i artikulaci a jejich hra působí naprosto přesvědčivě. Přes veškerou křehkost a vzdušnost dokáží ovšem objevit v Haydnových kvartetech tóny až překvapivě dramatické. Výborná je i technická kvalita záznamu a jeho prostorová plasticita.

Vydavatel: Astrée / Classic

Stopáž: 60:19

Nahráli: Quatuor Mosaiques: Erich Höbarth - 1. housle, Andrea Bischof - 2. housle, Anita Mitterer - viola, Christophe Coin - violoncello

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.