úterý, 5. březen 2002

Johannes Brahms: Symfonie č. 3 a 4

Napsal(a) 

booklet booklet
Tato nahrávka svědčí o tom, že i takového symfonického patriarchu, jako je Brahms, lze pozoruhodným způsobem omladit. Kammerphilharmonie Bremen lze považovat za jakousi německou obdobu Chamber Orchestra of Europe. I z krátkého portrétu, který je obsažen v bookletu, vyplývá, že se velmi brzy dočkala výrazných úspěchů. Pojetí mladého anglického dirigenta Daniela Hardinga , který v pětadvaceti řídil Berlínskou filharmonii a všechny významné anglické orchestry, nezapře inspiraci Harnoncourtem či Gardinerem. Lze ale věřit tomu, že se časem stane výraznou osobností. Vždyť nahrát v šestadvaceti Brahmsovu Symfonii č. 4 e moll vyžaduje nejen poctivou přípravu, ale i velkou kuráž. S půlročním odstupem vznikla nahrávka Symfonie č. 3 F dur . Na obou hráči skvěle intonují, jejich výraz je přirozeně romantický a přitom ani trochu sentimentální. Dirigent má smysl pro překvapení a důležitý cit pro Brahmsovu polyfonickou vynalézavost. Citovější symfonie třetí však celkově vyznívá lépe - složitější stavba symfonie čtvrté se místy rozpadá a ztrácí tah. Jak už bylo naznačeno, největší devízou této nahrávky je mladická přirozenost a čistota. Je ale znát - a to je dobrý signál - že se interpreti nespoléhají jenom na silné "kouzlo mládí" a míří dál.

Vydavatel: Virgin classics / Monitor-EMI

Stopáž: 73:53

Nahráli: Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Daniel Harding

Body: 4 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.