neděle, 14. březen 2004

Johannes Brahms: Sonáta f moll op. 5, Intermezzo a moll op. 76 č. 7, Capriccio h moll op. 76 č. 2, Uherské tance č. 1 g moll, č. 3 F dur, č.

Napsal(a) 

booklet booklet
Hned na úvod je třeba vyzdvihnout zajímavou a vyváženou dramaturgii této nahrávky. Z díla Johannese Brahmse jsou zde vybrány tři opusy, reprezentující tři různé oblasti jeho klavírního díla. Těžištěm nahrávky je Brahmsova třetí klavírní Sonáta f moll op. 5. Tato sonáta pochází z autorovy ranější tvorby a představuje rozsáhlé, závažné a komplikované dílo. Jako její protipól působí sólová dvouruční verze pěti Uherských tanců , efektní dílo kladoucí důraz na virtuozitu. Předěl mezi sonátou a Uherskými tanci tvoří dvě čísla z Klavírních skladeb op. 76 , dvě miniatury intimního charakteru. Tyto tři rozdílné oblasti dovolují mladému, zároveň však již světově uznávanému klavíristovi Jevgeniji Kissinovi představit se hned v několika rovinách. V sonátě zatím v Kissinově interpretaci vyniká spíše řazení náladově odlišených ploch než celková, promyšlená stavba skladby. Úseky hrané velkoryse a s nadhledem střídají jemnější části, v nichž je pozornost věnována více detailu. Přesvědčivě a barevně rozmanitě vycházejí Kissinovi zejména lyrická místa. V dramatických částech je jeho hra často až příliš velkorysá, všechna forte vyznívají barevně stejně, dalo by se říci skoro stejně tvrdě. Podání obou miniatur je velmi bezprostřední a přirozené, bez zbytečných vyumělkovaností. Melancholická nálada těchto skladeb se zdá být Kissinovi vlastní. Tuto domněnku však rozeženou hned první takty Uherských tanců. Skladby, původně určené dvěma klavíristům u jednoho nástroje, zvládá Kissin s neskrývanou brilancí, zjevným potěšením a ostrým až sarkastickým smyslem pro humor. Posluchač se může co chvíli těšit z nečekaných překvapení. Vyskytnou-li se i zde přeforzírovaná a velkorysá místa, pak v tak živelném a nespoutaném zápalu hry u tohoto druhu hudby tolik neruší. I když Kissinovo podání Sonáty a obou drobných skladeb je velmi osobité a dokáže posluchače vtáhnout do děje, strhujícím vrcholem celé nahrávky, odhalujícím umělcovu pravou tvář, jsou právě Uherské tance.

Vydavatel: RCA Victor / BMG

Stopáž: 56:15

Nahráli: Jevgenij Kissin - klavír

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.