pondělí, 28. leden 2002

Johannes Brahms: Klavírní koncert č. 2 B dur op. 83, Rapsodie op. 79 / Klavírní koncert č. 1 d moll, op. 15, Balady, op. 10

Napsal(a) 

booklet booklet

Dvě CD se samostatnými "live" nahrávkami obou Brahmsových klavírních koncertů vyšly už v roce 2000 a jejich recenzi přinesla HARMONIE ve svém listopadovém čísle. V nové edici je první koncert doplněn Brahmsovými Baladami, druhý Rapsodiemi, tedy cykly, které vznikly v těsné časové blízkosti obou koncertů. Barvitost a mnohoznačnost hudebního sdělení Brahmsových klavírních koncertů vede k úvahám o "programním" charakteru obou děl a v tomto smyslu jsou také koncerty prezentovány v průvodním textu. Není proto pochyb, že oba klavírní cykly s "literárními" názvy mají posílit "programní" vyznění celého projektu. Rudolf Buchbinder je vynikající pianista, avšak po poslechu obou klavírních koncertů nebudeme pochybovat o tom, že "vůdčím duchem" těchto skvělých nahrávek není sólista, ale Nikolaus Harnoncourt s Royal Concertgebouw Orchestra . Ze "symfonického" pojetí obou koncertů navíc dýchá "nadčasovost". Vnímáme ji především v rozsáhlých meditativních plochách volných vět či v závažných větách úvodních, leč tušíme ji dokonce i ve vzdušné a lehounké finální větě druhého koncertu. Také Buchbinderův snímek Balad a Rapsodií je pozoruhodný, Buchbinder hraje i tady výborně, ale "live" nahrávky obou koncertů stojí přece jen o stupínek výš. Zmínku si u tohoto projektu zaslouží profesionálně vypravené booklety se zasvěcenými texty, bohatým obrazovým materiálem a Herderovou "skotskou" básní Edward, jež inspirovala Brahmse k prvnímu číslu jeho Balad.

Vydavatel: Warner Classics

Stopáž: 63:39 a 75:30

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.