úterý, 9. listopad 2004

Johannes Brahms: Houslový koncert D dur op. 77, Symfonie č. 4 e moll op. 98

Napsal(a) 

Archivní titul se slavnými opusy Johannesa Brahmse je zajímavý hlavně záznamem vystoupení Davida Oistracha na Pražském jaru. Bohužel jeho dionýsovsky romanticky vzepjaté provedení Houslového koncertu D dur hodně zkresluje velmi nekvalitní technický záznam zvuku, jenž vrhá nahrávku o deset dvacet let zpět. Špatná technika naštěstí více poznamenala obraz orchestru než sólisty, a tak si posluchač může prožít téměř geniální místa náročného houslového partu. Koneckonců pro někoho může být živý záznam s kašláním, šumem, ruchem a šramotem levitací do jiné doby. A pro sběratele to bude cenná položka do fonotéky. V Brahmsově 4. symfonii se ukazuje, že Antonio Pedrotti i při jeho nesporných kvalitách nebyl múzou políben tak silně jako Oistrach a nahrávka se zařadila do dlouhé řady dobře odvedených titulů, jakých je ve světovém katalogu celá řada.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 76:26

Nahráli: David Oistrach - housle, Česká filharmonie, Antonio Pedrotti

Body: 3 z 6

Luboš Stehlík

Narodil se 20. dubna 1957 v Pardubicích. Housle a zpěv studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolvoval obor Hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupil ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení hudební vědy, kde jeho diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil coby redakční benjamínek v roce 1984 v nakladatelství Editio Supraphon – oddělení knih o hudbě,  kde redigoval ledacos, od Encyklopedie jazzu a moderní populární hudby až po Cimrmana v říši hudby. Po roce 1989 působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho  vymazání z českého hudebního života se stal v roce 1994  nejdříve redaktorem a poté šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Je partnerem nejlepší manželky ze všech, otcem tří dětí a dědečkem raději nespecifikovaného počtu vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.