pátek, 27. září 2002

Johann Sebastian Bach: Magnificat

Napsal(a) 

booklet booklet
Dramaturgie recenzovaného disku zcela využívá kapacitních možností nového media (152 minut) a představuje průřez Bachovou tvorbou, a to nejen vokální, jak by se mohlo zdát při prvním pohledu na titul disku. Vedle titulního Magnificat D dur BWV 243 , jsou zde zastoupeny známé kantáty Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 140 a Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen BWV 12 . Za úlitbu komerci bychom mohli považovat uvedení Air ze Suity č. 3 D dur BWV 1068 a chorál Jesus bleibet meine Freude z kantáty Herz und Mund und Tat und Leben BWV 147 , poměrně populární u značné části mobilní populace. Zato dramaturgickým přínosem jsou "krátká" Missa Brevis A dur BWV 234 a Sanctus C dur BWV 237 , u nichž lze nahrávky spočítat na prstech jedné ruky, nemluvě o motetech Der Geist hilft unserer Schwachheit auf BWV 226 a Lobet den Herrn, alle Heiden BWV 230 . Jelikož je Stephen Cleobury jako autor hudby podobně všestranným "anglickým kantorem", máme možnost seznámit se s jeho vynikajícím varhanním uměním (za všechny jmenujme Preludium a fugu G dur BWV 541 ).

Vůbec interpretace všech 52 stop na disku je prvotřídní. Sbor podává naprosto suverénní výkon i v náročných bachovských polyfonních eskapádách, Hogwoodova Academy of Ancient Music je standardně vynikajícím tělesem. Sólisté jsou renomovaní (Susan Gritton, Michael Chance, Ian Bostridge, Michael George ) a zpívají podle očekávání. Pozitivní dojem sice trochu kazí sykavkami druhá sopranistka Lisa Milne , ale nějakou tu pihu na kráse je třeba zmínit. Samozřejmě nebýt Cleoburyho vedení všech zúčastněných nebyl by výsledek tak průzračně čistý a plastický.

Zvukové zachycení působí naprosto přirozeně, přestože při samotném nahrávání bylo využito "pouze" 20 bitové technologie, která zcela nevyužívá možností 24 bitů u DVD Audio. Při poslechu alternativního formátů (zejména DD 4.0), které jsou na disku zaznamenány z důvodu zpětné kompatibility se staršími DVD přehrávači, je oproti DVD Audio stereo či vícekanálu patrná značná degradace zvukové kvality. Pro svůj začátek si formát DVD Audio nemohl přát lepší nahrávku. Uvidíme, jak nakonec dopadne souboj s konkurenčním formátem SACD.

Vydavatel: EMI Classics / EMI Czech republic

Stopáž: 152:35

Nahráli: Choir of King's College, Cambridge, Academy of Ancient Music, Stephen Cleobury

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.