středa, 31. březen 2004

Johann Sebastian Bach: Goldbergovy variace

Napsal(a) 

booklet booklet
Maďarský klavírista András Schiff vynikajícím způsobem nahrál celé Bachovo klavírní dílo. Je velkým interpretem mozartovským a schubertovským - a jeho odborné znalosti by mu mohli mnozí muzikologové závidět. Pro provedení tohoto díla si těžko představit lepší průpravu. Nová nahrávka Goldbergových variací má klasicizující nádech a vyznačuje se dokonalým smyslem pro styl. Interpret si dává záležet, aby každý detail posluchači dával smysl - nahrávka má mimořádnou transparentnost a čitelnost. Díky velké muzikálnosti ale nikde nepůsobí suše. Od Glenna Goulda se liší velmi nápadně - Schiff používá střídmější úhozový rejstřík, vyhýbá se extrémně rychlým či pomalým tempům, nikde nerozbíjí původní formu. Gould je leckde fascinující, ze skladby ale dělá něco úplně jiného.

András Schiff je také autorem průvodního textu v bookletu, který je koncipován skutečně jako průvodce pro posluchače. I při své stručnosti je to jeden z nejlepších úvodních textů, který si lze o Goldbergových variacích přečíst. Každou variaci komentuje zvlášť, ukazuje její specifičnost a vztah k ostatním. Často je dává do souvislostí s dalšími Bachovými díly (Suitami , Italským koncertem ), s díly jeho současníků i pokračovatelů. Nahrávka je ideální pro bližší seznámení s dílem. Představuje Goldbergovy variace jako živou a strhující encyklopedii klavírní hudby, a to nejen barokní! Toto dílo, které je "plné hluboké lidskosti a spirituality, optimismu a intelektuální síly, promlouvá v dnešní neklidné době velmi bezprostředně," říká interpret na závěr. A má pravdu.

Vydavatel: ECM New Series / 2HP Production

Stopáž: 71:11

Nahráli: András Schiff - klavír

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.