čtvrtek, 23. červenec 2009

Jean-Baptiste Barrière - Šest sonát pro violoncello a continuo

Napsal(a) 

Jonas Iten – violoncello, Rosario Conte – theorba, Naoki Kitaya – cembalo, Rainer Zipperling – barokní violoncello a viola da gamba, Ghislaine Wauters – viola da gamba. Produkce: Martin Korn. Text: A, N, F. Nahráno: 8/2008, Festeburgkirche, Frankfurt am Main. Vydáno: 2008. TT: 65:26. DSD. 1 SACD Deutsche Harmonia Mundi 8869 – 7383132 (Sony Music).

Jméno Jean-Baptiste Barrière (1707 – 1747) je dnes známé jen málokomu. Přitom byl tento Francouz pravděpodobně nejvýznamnějším cellistou u dvora Ludvíka XV. a patřil mezi uznávané skladatele své doby. Na konci loňského roku vydala společnost Sony Music na poměry a stávající filozofii firmy nečekaně odvážně šest sonát tohoto skladatele. Iniciátorem a dle sponzora (švýcarský kanton a město Zug) i finančním zajišťovatelem byl švýcarský cellista Jonas Iten , který přivedl do studia citlivě hrající continuo. Dlužno říci, že se nejedná sice o mimořádnou interpretaci, ale rozhodně není nezajímavá. Nahrávka sonát Jeana-Baptisty Barrièra byla pro mě objevem a poučením.

Body: 3 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.