neděle, 24. březen 2002

Jason Moran - p, Sam Rivers, Taurus Mateen, Nasheet Waits: Black Stars - Jason Moran

Napsal(a) 

booklet booklet
Už na své předchozí desce Facing Left projevil pianista Jason Moran jisté svobodomyslnější tendence, ale plného rozpuku svého volnomyšlenkářství dosáhl až s požehnáním gurua organizovaného freejazzu Sama Riverse na novém albu Black Stars.

Proaranžovaná změť rytmů, temp, nepodléhání tradičním jazzovým klišé ve smyslu střídání sól či schematismu formy jsou hlavními atributy této osobité nahrávky. Inspirace Ellingtonovou jungle music nebo mingusovskou kolektivní improvizací je čitelná a to v Kinda Dukish nebo úderné Earth Song . Inspirace nejen zmiňovanými velikány je přítomná na celé desce, ale Moranovi se jí povedlo za pomoci svých oblíbených spoluhráčů Tauruse Mateena a Nasheeta Waitse přetavit do neopakovatelného tvaru. Tam, kde mají oba možnost vytvořit spolu se svým leaderem dokonale synchronní rytmickou jednotku, se jim to s nadhledem daří. Jakmile přichází na řadu organizovaný chaos, jak nekompromisní trhač basových strun Mateen tak i neméně dobře swingující syn slavného otce Nasheet Waits u bicí soupravy a samozřejmě i sám kapelník a jeho mentor Rivers uvolňují stavidla kreativity a nespoutané energie. Svoji virtuozitu předvádí Moran nejen v povedené sólové Out Front ve stylu stride piano s frenetickým zrychlením v pravé ruce, ale i v rychlé swingující Skitter In , kde zdvojuje dokonalé Mateenovy basové linky. I posledně jmenovaná skladba se střídavě zvrhává do kontrolovaného freejazzu, posluchač si tak ale může ty vzácné chvilky uzamčení rytmické sekce do dokonale kompaktního tvaru lépe vychutnat. V pří- padě Jasona Morana se producent Greg Osby ve svém hledání osobitých talentů trefil do černého. Vynikajícího klavíristy si všiml už při zakládání své kapely New Directions, a ten se mu odvděčil právě oním neustálým hledáním nových směrů a neprobádaných cest.

Black Stars není deska na první poslech, jejím delším soustředěným vstřebáváním si v ní ale i konzervativnější jazzový fanoušek najde záchytné body, oblíbená místa a mnoho prostoru pro objevování. A navíc bude při poslechu dumat, s čím asi přijde Moran příště.

Vydavatel: Blue Note / EMI-Monitor

Stopáž: 57:29

EAN: 0724353292225

Nahráli: Jason Moran - p, Sam Rivers - ts, ss, fl, p, Taurus Mateen - b, Nasheet Waits - dr

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.