úterý, 4. leden 2005

Jan Václav Hugo Voříšek: Komorní skladby

Napsal(a) 

booklet booklet
Ivan Klánský - klavír, Kocianovo kvarteto: Pavel Hůla, Miloš Černý, Zbyněk Paďourek, Václav Bernášek. Produkce: Jaroslav Rybář. Text: A, F, N. Nahráno: 12/2003, Studio Domovina, Praha. Vydáno: 2004. TT: 60:21. DSD. 1 CD Praga Digitals PRD/DSD 250 204 (distribuce Classic). J. V. H. Voříšek patřil k nejúspěšnějším vídeňským Čechům a jako jeden z mála skladatelů může být srovnáván s Beethovenem. O mimořádnosti jeho díla nás přesvědčuje i toto CD se čtyřmi komorními skladbami. Byť různorodého charakteru i nástrojového obsazení, všechny se vyznačují bohatstvím hudebních nápadů a především pak beethovenovsky svobodným a suverénním přístupem k hudební formě, kterou modeluje Voříšek s neobyčejnou tvůrčí fantazií. Maximální pozornost si zaslouží především velkolepá Sonáta pro housle a klavír op. 5 a působivé Variace pro violoncello a klavír op. 9. V obou skladbách je velmi exponován klavírní part, s technickými požadavky, stojícími mnohdy na úrovni klavírního koncertu. Poslouchat hru Ivana Klánského je tu skutečným požitkem. Výborná technika mu dovoluje, aby se soustředil na hudbu samu, a umožňuje mu, aby zprostředkoval posluchačům vše, co považuje ve Voříškových skladbách za zajímavé. Za všechny alespoň jeden fascinující detail: v drobných dvaatřicetinových basových figurkách ve volné větě houslové sonáty, které lze pojímat málem jako bezvýznamné "přiznávky", uplatnil Ivan Klánský takové množství přednesových nuancí, že z nich učinil plnohodnotný významový protihlas. Neméně pozoruhodné jsou v obou těchto skladbách výkony houslisty Pavla Hůly a violoncellisty Václava Bernáška , členů Kocianova kvarteta. Oba interpreti mají mimořádný cit pro komorní hru a jejich nástroje se navíc vyznačují velmi příjemným tónem. Kompozičně zajímavé a skvěle provedené jsou i zbývající dvě skladby: Rondo pro housle a klavír op. 8 a Rondo pro smyčcový kvartet op. 1, v nichž Voříšek postavil výrazně do popředí houslový part. Ctitelům Voříškova díla nelze než toto CD vřele doporučit.

Vydavatel: Classic

Nahráli: Ivan Klánský - klavír, Kocianovo kvarteto: Pavel Hůla, Miloš Černý, Zbyněk Paďourek, Václav Bernášek

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.