úterý, 29. červen 2004

Jacob Obrecht: Missa de Sancto Donatiano Missa Sicut spina rosam

Napsal(a) 

booklet booklet
Maďarské vydavatelství Hungaroton se koncem devadesátých let pustilo do odvážného projektu vydávání premiérových nahrávek tvorby předních skladatelů Josquinovy generace v interpretaci domácích umělců. Tento riskantní tah se určitě vyplatil, neboť již první nahrávka obrechtovské řady získala v roce 1999 Cenu kritiků časopisu Gramophone.

Recenzovaný titul přináší dvě mše Jacoba Obrechta (c. 1457/8-1505) v interpretaci maďarského souboru A:N:S Chorus , který vede János Báli . První z ních - Missa de Sancto Donatiano - vznikla v 80. letech 15. století na objednávku vdovy po významném měšťanovi města Brugy, kde Obrecht v té době působil. Mše měla být každý rok zpívána ve svátek sv. Donaciána za spásu duše zemřelého. Druhou skladbu Obrecht zkomponoval roku 1497 po smrti Johannesa Ockeghema jako výraz úcty k Mistrovi, k němuž se hlásil jako žák.

Soubor A:N:S Chorus na první poslech zaujme sytým až zemitým zvukem, zvláště v první mši interpretované 14 zpěváky. Poněkud problematicky bohužel vyznívají některé sólové části vyznačující se intonační i výrazovou nejistotou (především u vyšších hlasů). Přes tyto drobné výhrady a absenci informací o interpretech však disk považuji za výborný. Kromě objevné dramaturgie, kvalitního provedení a vynikajícího komentáře z pera muzikologa Bartona Hudsona mimo jiné ukazuje, že pozoruhodné nahrávky vokální polyfonie 15. a 16. století nevznikají jen na západ od našich hranic.

Vydavatel: Hungaroton / Panther

Stopáž: 63:26

Nahráli: A:N:S Chorus, János Bali

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.