Ivo Pogorelich – Chopin, Haydn, Mozart in Castello Reale di Racconigi

Ivo Pogorelich – klavír. Režie: Horant H. Hohlfeld. Text: A, N, F. Nahráno: 4-5/1987, Castello Reale di Racconigi, Turín. Vydáno: 2007. TT: 112:00. Obraz. formát: NTSC Colour 4:3. Zvuk. formát: PCM Stereo DTS 5.1. 1 DVD Deutsche Grammophon 073 4046 (Universal Music).

Dnes už legendární chorvatský pianista Ivo Pogorelich je všem jistě dobře znám. Chtělo by se skoro říci, že znám tak dobře, že nás už nemůže ničím překvapit. Jenže to by byla mýlka! Pogorelichova interpretace je pokaždé jiná, nová, prostě a jednoduše vždy originální.

Jak o sobě říká sám Ivo Pogorelich, v hudebních dílech si všímá zejména jejich kompoziční integrovanosti a tohoto svého kréda se zde drží jak v Chopinovi, tak v hudbě Josepha Haydna i Wolfganga Amadea Mozarta. Hudba zpod geniálních rukou Ivo Pogoreliche vyznívá jako předem proposlouchané, promyšlené a naprosto jednolité předivo, které je tak velice koncízní, že v nás místy vzbuzuje až téměř úžas. Zejména Chopin evidentně přirostl klavíristovi k jeho hudebnímu srdci (zde nabízí Polonézu c moll op. 40,2 , Nocturno Es dur op. 55,2 , Preludium cis moll op. 45Sonátu h moll č. 3 ). Občas agresivní úhoz vyrovnává Pogorelich úhozem naprosto vláčným a jeho dokonale emancipované ruce a technická jistota způsobují, že máme téměř pocit, že u nástroje Steinway & Sons sedí kouzelník a jemné tóny a mystické harmonie z něj vysloveně čaruje. Nebo jako by Pogorelichův klavír byl jeho vlastním hlasem a on jenom dokonale deklamoval několik více či méně dramatických příběhů a básní. Pogorelich je s nástrojem do takové míry „spřátelen“, že to téměř vypadá, jako by jeho ruce byly s klaviaturou srostlé. Obdivujeme například jeho bezvadné oktávové legato ve třetí variaci první věty Mozartovy Sonáty A dur K 331 nebo perfektní pasážovou techniku v Haydnově Sonátě As dur Hob. XVI:46 . Ani trochu se nám nechce věřit v Pogorelichovu známou aroganci a excentričnost. Jeho mimořádně klidná interpretační zralost, hluboký umělecký prožitek zrcadlící se v Pogorelichově tváři a vzorný pianistický projev je totiž ve všech ohledech popírají.

Firmou Deutsche Grammophon (Unitel Classica) vydávané DVD předkládá Pogorelichovy nahrávky z italského Turína staré již dvacet let; tyto však rozhodně neztrácejí na své hodnotě a aktuálnosti. Dnes téměř padesátiletý pianista zde tak vedle svého neustálého profesionálního růstu a vývoje sklízí i plody své dosavadní umělecké kariéry. A nemá se ani v nejmenším za co stydět!

Body: 6 z 6 – tip Harmonie

Sdílet článek: