čtvrtek, 7. listopad 2002

Isaac Stern: In Tribute and Celebration - Mozart, Schubert, Brahms, Bach

Napsal(a) 

booklet booklet
Isaac Stern (1920 - 2001) patřil šedesát let k nejvýznamějším osobnostem amerického hudebního života. V kuloárech se dokonce hovořilo o tom, že byl jakousi šedou eminencí hudebního dění v New Yorku, obzvláště v Carnegie Hall, kde poprvé vystoupil v roce 1943 a kterou kdysi zachránil před likvidací. S určitou ironií se mluví o tom, že prý v tomto slavném sále nemohli hrát umělci, jimž nebyl přátelsky nakloněn. Ať je to pravda, nebo jen pomluva, není pochyb o tom, že patřil k nejlepším houslistům své doby a nepochybně byl velmi vlivným mužem. Stýkal se s několika americkými prezidenty, vedl Americko-izraelskou kulturní nadaci, pomohl mnoha mladým umělcům; pro mnoho lidí byl podobně jako Bernstein hudebním symbolem Ameriky. Hrál více než 60 let a několik desetiletí nahrával pro Sony Classical, dříve CBS Masterworks.

Kompilace, kterou vzdala firma Sony Sternovi poctu, nabízí vyváženou dramaturgii. Navíc Mozartovy sonáty, Brahmsův kvintet a výběr z Bacha byly vydány poprvé! Přitažlivé je také výběr Sternových partnerů. Mladý Yefim Bronfman jej fantasticky doprovází v Mozartovi a partnerství a vrcholné umění v Schubertovi (Rose , Istomin ) a Brahmsovi (Lin , Tree , Laredo , Ma ) činí z těchto ryze romantických opusů naplněný hudební sen o interpretační dokonalosti. Cenný je tento titul také tím, že je ukázkou Sternových schopností v 60., 80. a 90. letech. Nebylo pro mě překvapením transparentnost proplétajících se hlasů a nádherné barvy v Schubertovi a Brahmsovi, překvapením byl však odlehčený, subtilní Mozart a respekt k Bachově polyfonnímu myšlení. Garantem úrovně projektu byl Sternův dlouholetý producent a přítel Steven Epstein. Jenom škoda, že vydavatel, asi v domnění, že osobnost houslisty je dostatečně obecně známá, rezignoval na reprezentativní sleeve-note, který by se u takového slavnostního titulu dal očekávat.

Vydavatel: Sony Classical / Sony Music Bonton

Stopáž: 77:10, 72:50

Nahráli: Isaac Stern - housle, Yefim Bronfman - klavír, Leonard Rose - violoncello, Eugene Istomin - klavír, Cho-Liang Lin - housle, Michael Tree - viola, Jaime Laredo - viola, Yo-Yo Ma - violoncello

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.