pátek, 30. listopad 2012

Heinz Holliger, Felix Renggli - Fables

Napsal(a) 

Heinz Holliger, Felix Renggli - Fables Heinz Holliger, Felix Renggli - Fables

Heinz Holliger – hoboj, Felix Renggli – flétna. Text: A, N. Nahráno: 22.–24. 9. 2010, Kirche Marthalen, Švýcarsko. Vydáno: 2011. TT: 70:23. DDD. 1 CD Genuin GEN 11211.

Společnost Artist Consort vznikla s myšlenkou podporovat umění vymykající se komerčním počinům. Zakladatelé Francois Benda a Felix Renggli ji uvažovali jako alternativu k dnešnímu hudebnímu průmyslu, podporující tvůrčí imaginaci a virtuozitu bez omezování či závazků interpretů k vydavatelstvím. Pod značkou Genuin se sídlem v Lipsku vydává kolektiv umělců, zvukových mistrů a dalších hudebníků, kteří se podílejí na spoluvytváření těchto nahrávek, širokou škálu hudebních skvostů od baroka po současnost. Dva dřevěné dechové nástroje uplatnil Wilhelm Friedeman Bach (1710–1784) v Šesti sonátách pro dvě flétny , z nichž č. 1, 3 a 4 tvoří v transkripci pro flétnu a hoboj základ této kompilace. Melodické extravagance se klenou nad přísným barokním řádem a lze je srovnat například se skladbami Jana Dismase Zelenky, který tohoto Bachova syna znal osobně. Jako kontrast jsou zařazeny tři skladby z 20. století, psané přímo pro flétnu a hoboj. Duo argentinského skladatele Alberta Ginastery (1916–1983) z roku 1945 patří k působivým dílům, v nichž se latinsko-americké melodie pojí s názvuky pařížské předválečné moderny. 5 Duetti per flauto e oboe z roku 1967 jsou dílem Roberta Sutera (1919–2008), zde mají nahrávací premiéru. Švýcarský skladatel vycházející z Druhé vídeňské školy se projevil jako výrazný všestranný tvůrce a především v komorní tvorbě vyniká jeho smysl pro jemnost a brilanci práce s melodií. Pět duet bylo určeno pro Expo 67 v Montrealu, kde je prezentovali Auréle Nicolet a Heinz Holliger . Slévají se zde dvě harmonie v četných glissandech ústících však vždy v čisté a jasné melodie. Stejně jako W. F. Bach užívá i Suter barokní kánonovou formu. Třetím autorem je Švýcar Albert Moeschinger (1897–1985), jehož Sept Fables z roku 1979 je zde opět nahrávací premiérou. Vrstevník Arthura Honeggera proslul nonkonformismem jak ve svém životě, tak i v hudební tvorbě. Cyklus Sept Fables (Sedm bajek) byl psán přímo pro Auréle Nicoleta a Heinze Holligera, jenž má k tomuto dílu přímo niterný vztah, neboť pochází z posledního období skladatelova života. Vytříbenost interpretace obou sólistů a mimořádně zdařilá dramaturgie činí z tohoto CD skutečný skvost, který je třeba vychutnat v klidu a soustředění, což ostatně vyžadují všechna výjimečná díla.

Body: 5 z 6

Marta Tužilová

Hudební publicistice se věnuje několik desetiletí a jako typického Blížence ji celoživotně těší možnost věnovat se zdánlivě odlišným žánrům, oborům a osobnostem. Vysokoškolské vzdělání v hudebním oboru využila zejména v Supraphonu, realizovala vlastní scénáře výstav doma i v zahraničí včetně veletržních expozic, často spojených s koncerty, připravovala pravidelné televizní pořady. Počátkem 90. let založila MATagency pořádající koncerty, výstavy s hudební i výtvarnou tématikou a spolupracující s produkcemi zaměřenými na operní a písňová představení. Spolupráce s Harmonií jí dlouhodobě poskytuje radost zúročit hudební vzdělání, dosavadní znalosti a zkušenosti a propojovat lásku k hudbě s inspirací novými hudebními směry i umělci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.