čtvrtek, 8. září 2005

Giuseppe Verdi - La traviata

Napsal(a) 

Giuseppe Verdi: La traviata Giuseppe Verdi: La traviata

Ileana Cotrubas, Plácido Domingo, Sherill Milnes, Stefania Malagú aj., Bayerischer Staatsopernchor, Bayerische Staatsorchester, Carlos Kleiber. Produkce: Hans Hirsch. Text: A, N, F. Nahráno: květen 1976 a červen 1977, Mnichov. Vydáno: 2004. TT: 63:46 + 45:40. 2 SACD Deutsche Grammophon 00289 477 0772 (Universal Music).

Ve zvukovém formátu SACD vychází nově snímek Verdiho La traviaty z roku 1977. Patří bezesporu k těm nejlepším, jaké kdy byly natočeny a lze jej považovat za rovnocennou alternativu k nahrávkám s Marií Callas nebo Renatou Scotto. Vedle těchto sugestivních tragédek nabízí rumunská sopranistka Ileana Cotrubas zase trochu jinou kreaci Violety Valéry: jemnější, lyričtější, ale plný vroucího výrazu. Výborným partnerem je jí v roli Alfreda mladý Plácido Domingo , tehdy ještě disponující dostatečně lehkým a ohebným hlasem. Trojlístek protagonistů uzavírá barytonista Sherill Milnes , jenž otce Germonta nejen krásně a suverénně zpívá, ale též barvitě přednáší. Téměř jevištní napětí ostatně vyzařuje ze všech výstupů, což je bezesporu zásluha dirigenta Carlose Kleibera . Jeho ruka je všudypřítomná, hudebníky i zpěváky vede k přesnému vypracování detailů, celá jeho interpretace je neobyčejně vitální a nervní. Tento loni zesnulý mág dokázal, podobně jako třeba Riccardo Muti, že orchestr a dirigent se může prosadit i v opeře, postavené hlavně na velkých hlasech.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal Music

Stopáž: 63:46, 45:40

EAN: 002894770772

Nahráli: Ileana Cotrubas, Plácido Domingo, Sherill Milnes, Stefania Malagú aj., Bayerischer Staatsopernchor, Bayerische Staatsorchester, Carlos Kleiber

Body: 5 z 6

Věra Drápelová

Vystudovala fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Je editorkou rubrik Kultura, Názory a Rozhovor v redakci MF Dnes. Autorsky se věnuje klasické hudbě a opeře.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.