středa, 21. květen 2003

Giuseppe Verdi: Il Trovatore

Napsal(a) 

booklet booklet
Představa Giuseppe Verdiho o libretu k jeho Trubadúrovi byla asi poněkud jiná, než v jaké podobě ho po předčasně zemřelém Salvatore Cammaranu obdržel. Jednak nebylo dokončeno, jednak vykazovalo určité dějové nejasnosti. Některé verše trpěly nelogičností, a ani dramatickou stavbu se Cammaranovi nepodařilo vyřešit nejšťastněji. O to větší uznání si zaslouží skladatel, který svým hudebním ztvárněním posunul libreto do útvaru, který zní zcela přesvědčivě a hladce překlene jeho nedostatky. Od představitelů hlavních rolí, jakož i od orchestru a sboru se dílu na této nahrávce dostalo vynikajícího pochopení. Nejenže vybraní zpěváci disponují vskutku nádhernými hlasovými kvalitami, ale i vzájemná spolupráce mezi orchestrem a pěvci je vysloveně dokonalá. Pochvalu si zaslouží také sbor London Voices , který zpívá zcela v souladu s dějovým obsahem jako hladký jednohlas, gregoriánsky posvátná schola či dramaticky hybná vojenská četa. Sborové vstupy cikánů zase vynikají vitalitou a energií. Mezi představiteli hlavních rolí nenajdeme slabší výkon. Manrico Roberta Alagny prožívá svůj jevištní osud do posledního dechu, stejně tak sopranistka Angela Gheorghiu , disponující nádherně znělými vysokými tóny, s nimiž trochu kontrastují nižší polohy jejího hlasu. Thomas Hampson se svým úchvatným barytonem se zcela ztotožňuje s postavou nešťastně zamilovaného hraběte Luny a v neposlední řadě je nutno zmínit výborné zvládnutí role Ferranda v podání Ildebranda d'Arcangela , kterému Verdi sice přisoudil spíše funkci vypravěče, ale právě s tímto úkolem se basista perfektně vyrovnává. Neexhibuje, a přesto přesvědčí, že si je plně vědom role sluhy, který ví, o čem zpívá a věrně stojí při svém pánu. Antonio Pappano si dal vskutku záležet na tom, aby charakterizační plochy orchestru byly hrány s prožitkem a přesně vyjadřovaly náladu dané situace. Jen letmo připomínám, že v celé opeře se odehrává pouze jediný obraz za denního světla, tudíž mnohé záleží právě na orchestru. Především dechové nástroje, kterým Verdi napsal několik sólových úseků, vede Pappano s citem a uměleckým porozuměním. Pro milovníky opery je předkládaná nahrávka opravdovým "bonbonkem".

Vydavatel: EMI Classics / EMI Czech Republic

Stopáž: 68:33 + 63:44

Nahráli: Roberto Alagna, Angela Gheorghiu, Thomas Hampson, Larissa Diadkova, Ildebrando d'Arcangelo, Federica Proietti, Enrico Facini, London Voices, Terry Edwards, London Symhony Orchestra, Antonio Pappano

Body: 5 z 6

Komentáře

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.