středa, 14. duben 2004

Georges Gurdjieff - Thomas De Hartmann: Retour de voyage, vol. 11

Napsal(a) 

booklet booklet
První poslech vyvolá v mysli posluchače, neznalého okolností vzniku tohoto klavírního cyklu, otazníky. Má to něco z Debussyho, Bartóka a Schumannových Dětských scén , místy zaznívají kavkazské rytmy a mody východních nápěvů. Jméno autora (přesněji dvojice Georges Gurdjieff - Thomas De Hartmann) nepatří k povědomým a už vůbec ne k uváděným. Tato hudba totiž nevznikla pro koncertní pódia.

Georges Gurdjieff se narodil roku 1877 v ruské Alexandropoli nedaleko perských hranic. Odmalička duchovně orientovaný Gurdjieff byl ovlivněn jak řeckokatolickou výchovou, tak východní náboženskou tradicí. Dvacet let prý tento myslitel a guru strávil uprostřed tajných společenství středního Východu, než zakotvil v Rusku a později ve Francii, kde předával své vědění dál. Charismatický vůdce kolem sebe shromáždil skupinu "hledačů pravdy", k níž patřily osobnosti všech oborů. Také skladatele Thomase De Hartmanna hluboce zasáhlo Gurdjieffovo učení a strávil s ním několik let na cestách. Komplikované melodie, které učitel vyťukával na klavíru, se De Hartmann snažil zapsat a upravit. Vznikla tak dlouhá řada skladeb s nevelkým rozsahem a programními názvy, které jsou v interpretaci Alaina Kremského vydány na dvanácti CD.

Klavírista obdobné duchovní orientace vsadil na střídmost a pokoru. Poněkud naivní jednohlas s prostým doprovodem nepůsobí v jeho podání ani akademicky, ani primitivně. Kremski nehledá ve skladbách víc, než je v nich obsaženo, a jeho přednes prostý rafinovanosti působí uklidňujícím dojmem.

Vydavatel: Classic

Stopáž: 62:08

Body: 4 z 6

Dita Hradecká

Vystudovala konzervatoř v Plzni (obor klavír) a hudební vědu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Působí jako překladatelka, hudební publicistka (Harmonie, Hudební rozhledy, Hospodářské noviny) a donedávna vyučovala hudební historii na pražské pobočce New York University. Je redaktorka, organizátorka, překladatelka a v poslední době i vydavatelka elektronických knih. Pochází ze Strakonic. Ačkoli ji lákala řada oborů spíše exaktních, rozhodla se vystudovat konzervatoř, aby se ujistila, že profesionální umělkyní nikdy nebude. Nejrůznější kurzy klavírní, komorní a cembalové hry či barokního tance spolu s vlastní pódiovou zkušeností jí ale daly citlivost a čich na uměleckou kvalitu výkonu a zároveň empatii k profesionálním umělcům a tvůrcům. Překládá odborné texty a libreta z angličtiny, němčiny a francouzštiny. Ze studia hudební vědy na FF UK si odnesla hlavně poznání důležitosti kritického a nezaujatého myšlení a coby eklektik také úctu ke všem, kdo jsou schopni věnovat celý život jednomu skladateli nebo jedné oblasti. V letech 2016-18 vedla redakci vážné hudby na Vltavě, v roce 2019 se stala vedoucí knihovny Ústavu hudební vědy na Filozofické fakultě.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.