pondělí, 24. červenec 2006

Georg Lickl: Smyčcové kvartety d moll, G dur, c moll

Napsal(a) 

Authentic Quartet: Zsolt Kalló, Balázs Bozzai, Gábor Rác, Csilla Válayi. Produkce: Gusztáv Bárány. Text: A, F, N, maďarsky. Nahráno: 10/2003, Hungaroton Studio. Vydáno: 2004. TT: 75:02. DDD. 1 CD Hungaroton Classic HCD 32220 (distribuce Panther).

S tvorbou skladatele Georga Lickla (1769 - 1843) se dnes u nás nesetkáváme příliš často ani na nahrávkách, ani v koncertních sálech. Původem dolnorakouský hudebník strávil první polovinu svého života ve Vídni, přičemž stěžejní část jeho díla zde byla věnována jevištní tvorbě, druhou polovinu života pak jako sbormistr katedrály v maďarském městě Pécs, kde se jeho hlavní zájem přesunul na oblast hudby chrámové. Ještě během svého působení ve Vídni vydal Lickl značný počet komorních skladeb u předních vídeňských nakladatelů, a díky tomu i díky již zmiňované jevištní tvorbě byl považován za jednoho z nejpopulárnějších vídeňských skladatelů své doby. Jeho tři smyčcové kvartety (d moll, G dur, c moll) , které toto CD přináší v premiérové nahrávce, sice snesou jen sotva srovnání se zralými kvartety Mozartovými a Haydnovými, přeci však zaujmou suverénní kompoziční technikou, jistě ovládanou a propracovanou formou (čtvrtá věta Kvartetu c moll kombinuje, podobně jako finální věta Mozartovy Symfonie Jupiter , fugu se sonátovou formou), a místy až nečekaně hlubokým výrazem. Pro dnešního posluchače představují zajímavý objev, za nějž patří dík tři roky starému maďarskému souboru Authentic Quartet . Toto těleso, které se specializuje výhradně na hru na dobové nástroje, zde vystupuje jako dobře sehrané a standardní těleso (pouze tu a tam posluchače překvapí malé intonační a technické nepřesnosti, zejména u druhých houslí) se sytým až trochu syrovým tónem. Licklovy kvartety předává Authentic Quartet v rámci svých možností s plným zaujetím a nasazením. Ačkoliv celé CD nespadá do okruhu vrcholného skladatelského mistrovství ani naprosto špičkové interpretace, přináší sympatický projev poctivé práce a upřímné muzikálnosti a určitě stojí za pozornost.

Vydavatel: Hungaroton Classic/Panther

Stopáž: 75:02

Body: 3 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.