pátek, 26. březen 2004

Georg Friedrich Händel: Music for the Royal Fireworks Water Music

Napsal(a) 

booklet booklet
Händelova díla, ačkoli byla již nesčetněkrát nahraná, nepřestávají interprety lákat a počet "konkurenčních" snímků je v tom nijak neodrazuje. Posluchač má díky tomu možnost širokého výběru z nejrůznějších pojetí, od extrémně experimentálních až po ty, řekněme, nejobyčejnější.

Nová nahrávka amerického tělesa Boston Baroque , hrajícího na "staré nástroje", by se dala v rámci historicky poučené interpretace zařadit někam mezi poctivý "mainstream". Pod vedením svého zakladatele - dirigenta a cembalisty - Martina Pearlmana představuje soubor řemeslně kvalitní provedení, jehož předností je jasná představa a výrazná energičnost. Nabízený přístup nepobouří, neodradí, občas však ani nepřekvapí. Právě to bychom mohli označit za největší slabinu snímku, očekáváme-li více rafinovanosti, emotivní vyostřenosti a šarmu. Jde o pojetí, při němž si lze Händelovu hudbu příjemně užít, dá se při něm mile odpočívat, ale moc se při něm nepobavíte.

Vydavatel: Telarc / Classic

Stopáž: 72:45

Nahráli: Boston Baroque, Martin Pearlman

Body: 4 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.