pondělí, 10. říjen 2005

Gentlemen Singers - Canto ergo sum

Napsal(a) 

Gentlemen Singers: Canto ergo sum Gentlemen Singers: Canto ergo sum
(Chilcott, Palestrina, Lasso, Schubert, Janáček, Thompson, Miškinis, Dvořák, Halma, spirituály)

Gentlemen Singers, Richard Uhlíř - um. vedoucí. Produkce: Richard Uhlíř. Text: Č, A, N. Nahráno: 8/2004, Praha. Vydáno: 2004. TT: 47:43. DDD. 1 CD Bohemia Music (www.bohemiamusic.cz)

Stalo se jako v pohádce, že z "dobrých chlapců" vyrostli ještě lepší mladí muži a začali si říkat "gentlemeni". Navíc se zdá, že jejich příběh bude mít navzdory výzkumům neoficiálního vítěze soutěže o Největšího Čecha i šťastný konec. Odchovanci sbormistrů Pavla Horáka a Jakuba Martince si ze sboru Boni pueri odnesli to nejlepší a jejich první CD nasvědčuje tomu, že se vydali správnou cestou. Kromě vysoké pěvecké kultivovanosti a záviděníhodného celistvého zvuku potěší devítičlenný vokální soubor (vznikl teprve v roce 2003!) také zřetelnou výslovností, pestrým repertoárem (příště jistě interpreti vymyslí zajímavější titul bloku skladeb než "Vážná hudba od renesance po dvacáté století") a čistou radostí z hudby. Stačí si jen vybrat, zda sáhnete po duchovních skladbách, stylizacích českých lidových písní nebo zaranžovaných černošských spirituálech.

Umělci, kteří se rozhodli svou první nahrávkou sdělit, že "zpívají, tedy jsou", jako by spíš "byli, a tedy zpívali". Doufejme, že jim to vydrží.

Vydavatel: Bohemia Music

Stopáž: 47:43

Nahráli: Gentlemen Singers, Richard Uhlíř

Body: 4 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.