pondělí, 30. červen 2003

Fryderyk Chopin: Sonáta č. 3 h moll op. 58, 12 etud op. 25, Trois nouvelles études

Napsal(a) 

booklet booklet
Pianista Nelson Freire nepatří k těm, kteří by své umění rádi stavěli na odiv. Je téměř typickým příkladem vnitřně vášnivého člověka, který hudbu prožívá silně emotivně, i když na první pohled působí plaše a dětsky bezelstně. Snad i to je důvod, proč se už od raného mládí přátelí s Marthou Argerich, nebo důvod, proč teprve v 56 letech, přestože je považován za jednoho z nejlepších pianistů, podepsal kontrakt s firmou Decca.

Na tomto snímku se Freire představuje jako vyzrálá osobnost, umělec s brilantní technikou, nadhledem a zároveň plodným zaujetím pro věc. "Jeho" Chopin je jemný, osobitý a příjemně vemlouvavý. Každý tón, každá fráze jsou sdělovány podle své důležitosti v rámci celku, ať už se jedná o rozsáhlou Sonátu h moll , multi-náladové Etudy op. 25 či téměř miniaturní Trois nouvelles études . Freire dokáže pomocí svého nástroje (nelze přeslechnout, jak moc je mu oddán) odkrýt posluchači mozaiku Chopinovy hudby, propojit zcela přirozeně melodickou, harmonickou i expresivní linku. Právě proto nebude posluchač litovat času, který s oběma pány stráví.

Vydavatel: Decca / Universal Music

Stopáž: 58:58

Nahráli: Nelson Freire - klavír

Body: 5 z 6

Dina Šnejdarová

Hudbě se věnuje přibližně od svých pěti let. Postupně prošla školením klavír-varhany-cembalo-dirigování-liturgická praxe-základy zpěvu a muzikologie (FF UK), souběžně s tím se řadu let věnovala klasickému baletu pod vedením nezapomenutelné Dagmar Špryslové a krátce též scénickému tanci (Vysokoškolský umělecký soubor, dnes Taneční centrum Praha). Její „hudební mámou“ se stala pedagožka Alena Kuklová, rodačka z Poličky, díky níž neztratila radost z hudby a přibližně v devíti letech objevila tvorbu 20. století, zejména Bohuslava Martinů a Bély Bartóka. Za průnik do hudebně-analytického myšlení vděčí varhanici Miroslavě Svobodové, za překonání obav z improvizace Jitce Chaloupkové (Konzervatoř České Budějovice). V muzikologii se soustředila na hudbu starších období. Pracovala jako zástupkyně šéfredaktora Harmonie, spolupracovnice ČRo Vltava, editorka koncertních programů FOK, knihovnice Hudebního oddělení NK ČR. V současné době se věnuje vzdělávání svých dvou dcer a hudební publicistice (Harmonie, Czech Music Quaterly, FOK, Česká filharmonie, Pražské jaro), provozuje též autorský Dinin nevyvážený blog (dinasnejdar.blogspot.cz). Jejím nej- autorem je již od dětství Johann Sebastian Bach.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.