čtvrtek, 17. duben 2003

Fryderyk Chopin: Andante spianato et Grande polonaise brillante op. 22, Balada g moll op. 23, Nokturno Des dur op. 27/2, Scherzo b moll op.

Napsal(a) 

booklet booklet
Tak "chopinovský" Chopin se slyší opravdu jen velmi vzácně. Nesmírně senzitivní Kasíkovo podání s vláčně rozevlátou agogikou je natolik sugestivní, že nás při poslechu co chvíli odvádí kamsi mimo hudbu - nejspíš pod hvězdnou oblohu tiché letní noci, mezi rozkvetlé jabloně nebo k průzračné vodě horských potoků. Kasíkovo intimní pojetí se vyznačuje nejen mimořádnou poetičností, ale především zvláštní a nenapodobitelnou svěžestí. Mohli bychom ji pochopitelně přičítat Kasíkovu mládí. Jenomže intenzita prožitku nasvědčuje tomu, že je v tom vedle mládí ještě cosi jiného a zřejmě hlubšího, něco, co bychom mohli možná nazvat uměleckou i lidskou čistotou a upřímností. Zvláštní pozornost si zaslouží Kasíkova skvělá pianistická technika. Při poslechu ji totiž vůbec nevnímáme. Martin Kasík nemá zapotřebí okázale předvádět svou technickou brilanci - vše v jeho hře je podřízeno plynulému hudebnímu toku. A přesto máme u Kasíka co obdivovat: lehkou a dokonale zřetelnou prstovou techniku, skvěle znějící repetované tóny, jisté skoky. Nemenší pozornost si zaslouží Kasíkova nádherná, citlivě modelovaná a přirozeně dodýchnutá kantiléna, stejně jako jeho barevný a dynamicky jemně odstíněný úhoz či bezpečný cit pro stavbu velkých ploch. Chopin v podání Martina Kasíka je prostě okouzlující.

Vydavatel: Arco Diva / Classic

Stopáž: 71:02

Nahráli: Martin Kasík

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.