středa, 2. červenec 2003

Franz Schubert: Schwanengesang D 957

Napsal(a) 

booklet booklet
Písňový cyklus Schwanengesang nevznikl v původním Schubertově záměru jako celek, ale byl vytvořen až po jeho smrti nakladatelem Haslingerem v roce 1829. Celistvost a jednota předchozích Schubertových cyklů Die schöne Müllerin a Winterreise zde tudíž není tak silná - chybí programová spojitost. Přesto se však i tento cyklus vyznačuje soudržností jednotlivých písní. Prvních sedm zhudebňuje básně Ludwiga Rellstaba, další pak poměrně krátké básně Heinricha Heineho, cyklus uzavírá píseň na text Johanna Seidla. Souvislost a atmosféru uvnitř cyklu může vystavět či naopak popřít zpěvák.

Benjamin Luxon je zkušeným interpretem písní a přesně ví, jak má pracovat s textem, s hlasem (jinak než v opeře) a jak spolupracovat s klavíristou. Tím je David Willison a s Luxonem tvoří už mnoho let ideální dvojici právě pro interpretaci tohoto žánru. Strofický princip většiny písní si vyžaduje práci s detaily, aby byly jednotlivé sloky odstíněny a abychom třikrát či vícekrát neslyšeli to samé. Při poslechu tohoto CD se nám to nemůže stát. Luxon využívá svůj hlas ve všech polohách, témbrech i dynamikách jako prostředek k interpretaci básní, ne k pěvecké exhibici. Luxon disponuje hutným, temně zabarveným barytonem, který na některých místech až překvapí v souvislosti s textem (například ve známém Zastaveníčku ). V písni Frühlingsehnsucht si však naopak můžeme vychutnat úžasně zazpívané a odlišené otázky v pianissimu Wohin? Hinab? Warum? Und du? Nur du? Schubertovo dílo zůstává na písňovém poli stále základním kamenem a je dobře, že výborné nahrávky jsou v digitální podobě opět vydávány. Stávají se tak poučením pro mladé interprety, jak se má zacházet s útvarem písně, a co to znamená písňový cyklus.

Vydavatel: Chandos / Panther

Stopáž: 49:17

EAN: 0724356755925

Nahráli: Benjamin Luxon - baryton, David Willison - klavír

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.