středa, 14. leden 2004

Franz Schubert: Klavírní sonáty c moll D 958, A dur D 959, B dur D 960, Tři klavírní kusy D 946, Allegretto c moll D 915

Napsal(a) 

booklet booklet
Maurizio Pollini - jeden z nejvýznamnějších současných pianistů - je znám svým mimořádně zodpovědným přístupem k autorskému zápisu a jeho hra je považována za klasicky dokonalou. Tato dokonalost přechází ovšem někdy až v jistou poněkud neosobní "akademičnost", v níž mnozí posluchači postrádají větší dávku fantazie a emocí. Úcta k autorskému zápisu je však u Polliniho vždy spojena s nesmírnou pokorou. Poslední Schubertovy sonáty svými rozměry přímo nutí pianisty, aby s nimi "něco udělali" (stopáž Sonáty c moll je 31 minut, Sonáty A dur a B dur mají stopáže těsně kolem 40 minut). Jenomže Pollini usedl ke klavíru pln pokory k Schubertově géniu - a zdánlivě s nimi nedělá vůbec nic. Melodie plynou jedna za druhou prostince jako písničky, v uměřených a naprosto přesvědčivých tempech, většinou spíše klidnějších, bez jakéhokoli vzrušení, bez jakýchkoli velkých citových výkyvů. Polliniho rubata jsou tak nepatrná a samozřejmá, že je téměř nevnímáme (nejvýrazněji si výkyvy z pravidelného metrického tepu uvědomíme v pomalých sonátových větách či ve střední části prvního ze Tří kusů ), jeho tón je zpěvný, jemný a ušlechtilý. Schubert je v Polliniho podání nejen klasicky dokonalý a klasicky čistý, ale především klasicky krásný. Tyto snímky, které Pollini pořídil už v letech 1983-87, patří k ozdobám katalogu Deutsche Grammophon, a není divu, že byly zařazeny do reprezentativní edice "The Originals" s legendárními nahrávkami.

Vydavatel: Deutsche Grammophon / Universal Music

Stopáž: 70:40 + 71:04

Nahráli: Maurizio Pollini - klavír

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975–2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.