pátek, 30. květen 2003

Franz Schubert: Klavírní sonáta a moll D 845, Klavírní sonáta č. 1 fis moll op. 11

Napsal(a) 

booklet booklet
Milovníkům nahrávek italského klavíristy Maurizia Polliniho připravila firma Deutsche Grammophon další bonbónek. Tentokrát se jedná o spojení dvou historických nahrávek klavírních sonát, které jejich autoři napsali s odstupem deseti let. Sonáta a moll D 845 Franze Schuberta vznikla v roce 1825, zatímco Schumann svou první klavírní Sonátu fis moll op. 11 dokončil v roce 1835. Přestože si pianista Pollini uchoval v obou případech svůj styl a přístup a obě nahrávky byly sejmuty ve stejné kvalitě, znalci klavírních kompozic rozpoznají mezi přísnějším Schubertem a romantičtějším Schumannem jistě na první poslech odlišnosti.

Maurizio Pollini byl již v době po prvním vydání těchto nahrávek vysoce oceňován za mimořádné kvality týkající se přesnosti, věrnosti a dokonalosti práce s notovou předlohou. Domnívám se, že ona superlativní hodnocení si nahrávka zaslouží i dnes po třech desítkách let. Klavírista, jemuž bylo v době, kdy tyto sonáty nahrál, lehce přes třicet, jako by obsáhl vše, co skladatelé do svých děl vložili. Pochopil každý detail jako podnět pro zvukovou barevnost a výrazovou bohatost. Jeho klavír zní třpytivými až blyštivými tóny neobyčejné průzračnosti. Podivuhodně pracuje zejména s kontrastními plochami, a to jak uvnitř jednotlivých vět, tak i mezi větami navzájem. Například obě volné věty (Variace u Schuberta, Aria u Schumanna) znějí v jeho podání jako křehké žánrové obrázky nejjemnějšího kalibru. To však neznamená, že by Pollini nerespektoval dramatické a gradující úseky ve větách ostatních. Právě v tomto směru se jeví jako nepřekonatelný, neboť dokáže porozumět jak autorovu nejniternějšímu ztišení, tak momentům dynamicky i citově nejvypjatějším. Posluchače bude nejvíce fascinovat pestrost pianistovy expresivity. Pollini přistupuje k dílům s nesmírnou citlivostí a vkládá do nich svůj osobitý a neopakovatelný výraz. Jeho genialita spočívá dle mého názoru především ve schopnosti skloubit absolutní zvukovou i technickou dokonalost s jakousi ženskou něžností, která je snad jeho největší předností. Toto CD ze sady Legendary Recordings patří skutečně mezi prvotřídní nahrávky a nabízí naprosto úchvatný klavíristův projev.

Vydavatel: Deutsche Grammophon / Universal Music

Stopáž: 68:44

Nahráli: Maurizio Pollini - klavír

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.