pondělí, 2. červen 2003

Franz Schubert: Impromptus op. 90 D 899, Sonáta a moll op. posth. 143 D 784, Klavierstücke č. 1 a 3 D 946

Napsal(a) 

booklet booklet
Velmi hezká a průzračná schubertovská nahrávka upoutá řadou zajímavých detailů. V prvním Impromptu je to působivá "vyprávěcí" agogika, ve druhém vypjatý dramatický tón střední části, ve třetím čísle (které nepostrádá efektní dramatické momenty) oceníme plasticky vystavěnou melodii a v závěrečném Impromptu brilantní prstovou techniku. Tu ostatně Tamás Érdi skvěle uplatnil i ve finální větě Sonáty a moll . V její první větě pracuje tento výborný maďarský pianista sugestivně se zvukovými kontrasty jak v oblasti hlavního tématu, tak mezi tématem hlavním a vedlejším, a k těmto třem základním náladovým momentům připojuje pak v provedení nový prvek: křehce znějící "chvějivé" repetované tóny v tečkovaném rytmu. V prvním ze tří Klavírních kusů, jež Érdi hraje v původní neseškrtané "pětidílné" verzi, nás překvapí nápaditě a plasticky podané vedlejší hlasy. Toto CD by určitě samo o sobě vzbudilo zaslouženou pozornost, tím spíš, že se jedná o "live" nahrávku. V bookletu se ovšem dočteme, že třiadvacetiletý Tamás Érdi je od narození slepý. Tento přinejmenším "velmi dobrý" snímek se tak dostává do kategorie, jež nemá zatím v HARMONII zástupce, a kterou bychom mohli označit jako "neuvěřitelnou".

Vydavatel: Hungaroton / Panther

Stopáž: 68:55

EAN: 0028945624525

Nahráli: Tamás Érdi - klavír.

Body: 4 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.