středa, 9. duben 2003

Francois Couperin: Les Nations , Douzieme Concert a deux Violes, La Sultane

Napsal(a) 

booklet booklet
Se jménem skladatele Francoise Couperina bývá spojována především cembalová literatura. O to zajímavější je nahrávka, která přináší méně známou oblast Couperinovy tvorby, komorní skladby pro smyčcové nástroje. Dvě triové sonáty La Francoise a L'Espagnole provází trochu neobvyklý příběh: první části těchto sonát spadají do autorovy rané tvorby a jsou ovlivněny tehdy oblíbenou italskou sonatou da chiesa. Skoro o třicet let později autor obě sonáty přejmenoval, ke stávajícím částem přikomponoval ještě řadu vět tanečních a spolu s dalšími dvěma nově vzniklými sonátami je zařadil do cyklu Les Nations . Do rané Couperinovy tvorby patří i sonáta La Sultane , ve které je obsazení triové sonáty rozšířeno o další basový hlas. O něco mladší je Douzieme Concert a deux Violes , bez doprovodu bassa continua. Spíše než o skladby virtuózní či skladby zabývající se závažnými životními otázkami se jedná o hudbu pro potěšení důvěrného okruhu posluchačů. Členové souboru The Purcell Quartet , věnujícího se výhradně interpretaci barokní hudby a slavícího letos dvacet let od svého vzniku, hrají buď na nástroje ze 17. a 18. století (Mackintosh , Weiss ) nebo na jejich novodobé kopie (Boothby , Wooley ). Na samozřejmě působící souhře a vzájemném soucítění hráčů je znát dlouhá praxe souboru. Také je třeba upozornit na čistotu intonace a vzájemného ladění, záležitost u starých nástrojů tak často diskutovanou. Podaří-li se nám na chvíli pozapomenout na větší dynamické možnosti dnešních nástrojů a přizpůsobit ucho měkkému, sametovému tónu nástrojů na této nahrávce, shledáme, že jejich jemné odstíny naprosto korespondují s povahou drobných vět komorních Couperinových skladeb. A tak, ačkoliv čtyři různé skladby tohoto CD představují čtyři různé nálady, uvnitř nichž se pak v sledu vět vystřídá mnoho charakterů, interprety mistrovsky vystižených, celkový dojem překlene atmosféra klidu, půvabu a harmonie.

Vydavatel: Chandos / Panther

Stopáž: 68:08

Nahráli: The Purcell Quartet: Catherine Mackintosh, Catherine Weiss - housle, Richard Boothby - viola da gamba, Robert Woolley - cembalo, Susanna Pell - viola da gamba

Body: 5 z 6

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

csenfrdeitptes

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.