pondělí, 17. duben 2006

Ferenc Fricsay: A Life in Music

Napsal(a) 

Ferenc Fricsay: A Life in Music Ferenc Fricsay: A Life in Music

(Beethoven, Mendelssohn, Prokofjev, Mahler, Čajkovskij, Rossini/Respighi, Rimskij-Korsakov, Johann a Josef Strauss, Falla, Francaix, Honegger, Franck, Rachmaninov, von Einem, Hindemith, Hartmann, Martin, Haydn)

Margit Weber - klavír, Maria Stader - soprán, Ernst Haeflinger - tenor, Josef Gneidl - bas, Radio-Symphonie-Orchester Berlin, Rias-Symphonie-Orchester Berlin, Berliner Philharmoniker, Ferenc Fricsay. Produkce: Prof. Elsa Schiller. Text: A, N, F. Nahráno: 1949-1957, 1960-61. TT: 79:38, 70:52, 80:01, 72:57, 79:50, 74:30, 74:17, 61:44, 56:59. ADD. 9 CD Deutsche Grammophon 474 383-2 (Universal Music).

Maďarský dirigent Ferenc Fricsay , kterému osud dopřál pouhých osmačtyřicet let života, vyvolal ve své době naprostou senzaci a je důvod jeho nahrávky znovu vydávat - neztratily nic ze své živosti. O dramaturgii kompletu se vlastně nedá mluvit, je tu dohromady sesypáno všechno, co by se asi nedalo vydat samostatně. To z něj dělá album pro znalce či pro milovníky právě tohoto dirigenta. Jedno CD se zajímavým výběrem hudby skladatelů 20. století a jedno se známými i neznámými skladbami pro klavír a orchestr (s jemnou a oduševnělou klavíristkou Margit Weber ). Dvě s Haydnovým oratoriem Roční doby (s vynikající sestavou sólistů), jedno se Straussovými valčíky (jak patrno, dají se hrát jak zemitě, tak velmi vznešeně) a tři s klasickým a romantickým symfonickými repertoárem. Beethovenova První symfonie a Prokofjevova Klasická symfonie prozrazují muzikálnost, lehkost a vtip, ale i dokonalý smysl pro styl. Barevnost a propracovanost orchestru v Mendelssohnově Snu noci svatojánské nemá obdoby. Zvláštní spojení bezprostřednosti a naléhavosti a široké melodické oblouky, při kterých se tají dech: unikátní Čajkovského Patetická a Korsakovova Šeherezáda . Všechny desky ukazují fenomenální cítění a množství originálních nápadů. Na posledním CD vypráví Ferenc Fricsay svůj životní příběh. Jeho diskografie je skutečně jen torzem, svědčí ale o naprosto zázračném nadání.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal

Body: 4 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.