pátek, 8. červenec 2005

Felix Mendelssohn - Bartholdy: Smyčcové kvartety opp. 13, 44/3

Napsal(a) 

booklet booklet
HenschelQuartet. Produkce: Christian Leins. Text: N, A. Nahráno: 11/2003. Vydáno: 2004. TT: 63:29. DDD. 1 CD Arte Nova Classics 82876 57744 2 (BMG).

Henschel Quartet , podobně jako o něco starší a slavnější Hagen Quartet, složený ze tří sourozenců a violoncellisty, vydal desku s nahrávkou dvou kvartetů Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Chvílemi se zdá, že nepřeberná studnice kvartetní literatury je opravdu bezedná a nahrávací společnosti vydávají jednu "objevenou" novinku či zapomenutou kompozici za druhou, naopak některá nahrávaná díla se opakují s železnou pravidelností, jako by každý slavný soubor musel nahrát toho svého Beethovena, Mozarta. Jestliže nám Henschel Quartet předkládá Mendelssohna, chce jím vyslovit něco osobního, výrazného. Překrásný a moll kvartet z op. 13 z doby raného mládí nadaného skladatele, strhuje kompoziční vyrovnaností a kvalitou, stejně jako melodickou vroucností. O deset let starší op. 44/3 dokumentuje, kam skladatele dovedlo nadání a jeho potřeba vyslovit se v komorní výpovědi. Henschel Quartet si tuto rozdílnost uvědomuje a vykládá ji s přesností naplněného notového zápisu, avšak s rozezpívanou spontaneitou a vroucností. Právě toto spojení uchvacuje a otevírá krásu skladatelových kvartetů naplno. Myslím, že nelze jeden vytknout před druhý, ani kvalitou skladebnou, ani interpretační. Je třeba oba vyslechnout, a přesto k soudu nedojít. Je to ostatně zbytečné; Henschel Quartet hraje výborně a mít tuto nahrávku stojí za to.

Vydavatel: Arte Nova Classics/BMG

Stopáž: 63:29

EAN: 82876577442

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.