neděle, 13. červenec 2003

Felix Mendelssohn - Bartholdy: Smyčcové kvartety Es dur op. 12, f moll op. posth. 80

Napsal(a) 

booklet booklet
Pro první CD z plánované kompletní nahrávky Mendelssohnových smyčcových kvartetů vybral Henschel Quartet působivou kombinaci: skladatelův mladistvý smyčcový kvartet s nejnižším opusovým číslem a kvartet poslední. Smyčcový kvartet op. 12 zkomponoval Mendelssohn ve svých dvaceti letech. Jedná se o dílo elegantní, bezproblémové, s klasicky uměřenou výstavbou. Smyčcový kvartet op. 80 psal skladatel v posledních měsících svého života. Reagoval v něm na smrt své sestry Fanny. Z mendelssohnovské elegantní kantability v něm uslyšíme pramálo. Kvartet je novátorsky a odvážně strukturován do vzrušených zvukových ploch, v nichž hlavní roli nehraje melodie, ale barva (mimo jiné bohatě uplatněné tremolo) a rytmus. Dramatický výraz díla přechází ve finální větě téměř až ve výkřiky. Jako by se Mendelssohn v tomto "Requiem za Fanny" rozhodl obrátit zády ke všem konvencím a u vědomí toho, že píše i své vlastní requiem, dokázal nečekaně překročit svůj vlastní stín. Mladé Henschelovo kvarteto má za sebou dvě vysoce ceněná CD s nahrávkou Schuberta a Ginastery. A není pochyb o tom, že jejich mendelssohnovská nahrávka bude neméně úspěšná. Málokdy totiž slyšíme soubor s tak vyváženým a po všech stránkách "homogenním" zvukem i celkovým projevem vůbec. Všechny čtyři nástroje jako by vznikly v jedné dílně a rozeznívaly se pod rukama jediného hráče. Ani na chvíli se nestane, že by na sebe některý interpret strhával bezdůvodně pozornost. Všichni dávají svou vynikající techniku do služeb celkového vyznění díla. Hra Henschelova kvarteta se vyznačuje nádherně propracovanou dynamikou a především pak přesvědčivou a přirozenou vnitřní pulzací, v jejíchž základech stojí naprosto dokonalá souhra. Společné vnímání hudby je tak obdivuhodně jednotné, až vzbuzuje dojem, že všichni členové kvarteta nejen společně hrají, ale i dýchají.

Vydavatel: Arte Nova / BMG

Stopáž: 48:54

Nahráli: Henschel Quartet: Christoph Henschel, Markus Henschel - housle, Monika Henschel-Schwind - viola, Mathias Beyer-Karlshoj - violoncello

Body: 5 z 6

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.