čtvrtek, 30. leden 2003

Felix Mendelssohn - Bartholdy: Oktet pro smyčce Es dur op. 20, Klavírní trio č. 1 d moll op. 49

Napsal(a) 

booklet booklet
Hudba s intimitou smyčcového kvarteta a zvukových barev komorního orchestru - takový je Oktet Es dur Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Na remasterované archivní nahrávce Supraphonu v něm spojilo své síly Janáčkovo a Smetanovo kvarteto : soubory, které zahájily svou činnost v polovině čtyřicátých let minulého století. Trochu nostalgické vzpomínání na vynikající úroveň české kvartetní školy, na dobu, kdy soubory požívaly respekt a nechybělo jim nutné zázemí (institucionální i posluchačské) k intenzivní práci.

Oktet s opusovým číslem 20, tedy dílo šestnáctiletého autora, dovoluje žasnout nad vyzrálostí, melodickou invencí, kompoziční zručností a především odvážnými ambicemi mladinkého skladatele: vždyť se pouštěl do skladby v obsazení, které bylo přinejmenším nezvyklé. Na rozdíl od mladicky vzletného a cituplného raného Oktetu se Klavírní trio řadí k vrcholům Mendelssohnovy komorní tvorby. Také díky menšímu obsazení (Sukovo trio ve svém nejlepším obsazení Panenka, Suk, Chuchro ) jsou zde hudební myšlenky koncentrovanější a celek působí kompaktněji. Suverénní projev tohoto komorního souboru a jeho zvukový ideál řadí nejen tuto nahrávku mezi vzorové diskografické počiny.

Vydavatel: Supraphon

Stopáž: 62:33

Nahráli: Janáčkovo kvarteto, Smetanovo kvarteto, Sukovo trio

Body: 4 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.