neděle, 14. červen 2009

Fabio Di Casola, Alena Cherny

Napsal(a) 

Fabio Di Casola, Alena Cherny Fabio Di Casola, Alena Cherny

(Schubert, Brahms, Prokofiev)

Fabio Di Càsola – klarinet, Alena Cherny – klavír. Produkce: Sony BMG Music Entertainment. Text: A, N, F, I. Nahráno: 10. – 12. 12. 2007 Radiostudio Zürich. Vydáno: 2008. TT: 71:28. DSD. 1 SACD Sony Classical 88697 32433 2 (Sony BMG).

Transkripce skladeb nejsou vždy přijímány s pochopením. O tom, že mohou být zdařilé a zároveň přinášet nové pohledy na tradiční repertoár nás bezezbytku přesvědčují švýcarský klarinetista Fabio Di Càsola (držitel 1. ceny z jedné z nejprestižnějších soutěží na světě – CIEM v Ženevě) a původem ukrajinská klavíristka Alena Cherny . Úvod CD obstarává Schubertova Sonáta Arpeggione, která je původně pro nástroj zvaný guitarre d‘amour a je známá především z violoncellového repertoáru. Hned od prvních taktů nás přímo pohladí překrásný zvuk klarinetu. Je velice měkký, ale přesto jasný a dostatečně průrazný. Už dlouho jsem tak nádherný zvuk neslyšel. Když se k tomu přidá vytříbený vkus pro frázi, nádherné legato a velké dynamické kontrasty, je výsledný dojem dokonalý. Stejnou chválu zaslouží i klavíristka, se svou velmi barevnou a citlivou hrou. Myslím, že kdyby měl Brahms možnost slyšet tuto nahrávku transkripce své Sonáty op. 78 G dur původně pro housle a klavír, jistě by neváhal s autorizací. Oba interpreti nám svou dokonalou souhrou, skvělým citem pro tempo a stavbu kantilén dávají doslova vychutnat jednotlivé věty. Poslední skladbou na CD je Sonáta op. 94 Sergeje Prokofjeva. Ta byla původně napsaná pro flétnu a klavír. Těsně po dokončení však autora přesvědčil slavný houslista David Oistrach, aby sonátu napsal i ve verzi pro housle a klavír. Obě verze jsou dodnes běžnou součástí koncertního repertoáru. Fabio Di Càsola se stejně jako u předchozích sonát pokusil o transkripci pro klarinet a klavír. A opět se mu výsledek podařil. Klarinet je zde nejen lyrický, ale i velmi virtuózní, což navíc podtrhuje i lehkost, se kterou klarinetista překonává technická úskalí (například ve Scherzu). Celkově skvělý dojem z poslechu transkripcí, umocňuje výborný zvuk nahrávky a dostatečně vybavený booklet. Tohle CD rozhodně stojí za poslech!

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.