středa, 17. leden 2007

Evgeny Kissin: Alexandr Skrjabin, Nikolaj Medtner, Igor Stravinskij

Napsal(a) 

Evgeny Kissin: Alexandr Skrjabin, Nikolaj Medtner, Igor Stravinskij Evgeny Kissin: Alexandr Skrjabin, Nikolaj Medtner, Igor Stravinskij

Alexandr Skrjabin: Pět preludií op. 15, Sonata č. 3 fis moll op. 23 ; Nikolaj Medtner: Sonata – Reminiscenza op. 38/1 ; Igor Stravinskij: Tři věty z Petrušky

Evgeny Kissin – klavír. Produkce: Jay David Saks. Text: A, N, F. Nahráno: 8/2004 SWR-Studio, Freiburg, Německo. Vydáno: 2005. TT: 59:55. DDD. 1 CD RCA Red Seal 82876 65390 2 (Sony BMG).

Evgeny Kissin zahájil svou koncertní kariéru ve dvanácti letech, kdy provedl ve Velkém sále moskevské konzervatoře oba Chopinovy klavírní koncerty. Dnes je tomuto ruskému umělci čtyřiatřicet let a řadí se mezi nejvýznamnější pianisty mladé generace. V jeho repertoáru převažují velká díla romantických skladatelů, k nimž je dokonale vybaven jak technicky, tak výrazově. Na svém kontě má více než dvě desítky CD a mnohé z jeho nahrávek získaly významná ocenění. Jeho zatím poslední album je věnováno ruské klavírní tvorbě ze závěru devatenáctého a z první čtvrtiny dvacátého století. Skladby Alexandra Skrjabina (1872-1915) a Nikolaje Medtnera (1880-1951), uvedené na tomto CD, si jsou v mnoha směrech velmi blízké. Vyznačují se složitou myšlenkovou i nástrojovou fakturou, pozoruhodnou stylovou oscilací mezi romantismem a hudbou 20. století, zaujmou i nepřeslechnutelnými názvuky ruské melodiky. Kissin hraje tyto náročné kompozice s neuvěřitelnou samozřejmostí a tak přirozeně, že vůbec nevnímáme jejich technické nároky. Díla, která svou komplikovaností nezřídka odrazují nejen interprety, ale i posluchače, plynou v jeho podání jako působivé vyprávění, či spíše jako filmové příběhy, plné fantazie a snových poetických obrazů. Pokud ve skladbách Skrjabinových a Medtnerových Kissin vědomě nestaví do popředí své technické schopnosti, pak ve Třech větách z Petrušky si vše dokonale vynahradil. Efektní transkripce, kterou Stravinskij vytvořil na přání Artura Rubinštejna, poskytuje Kissinovi dostatek příležitosti, aby předvedl svou fenomenální techniku v plném lesku a zhmotnil Stravinského hudbu v zářivě barevný gejzír. Mimořádné kvality tohoto značně exkluzivního CD potvrzuje i to, že za ně Kissin získal letošní cenu Grammy v kategorii nejlepší instrumentální sólové nahrávky.

Vydavatel: RCA Red Seal / Sony BMG

Stopáž: 59:55

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.