úterý, 12. červenec 2005

Esa-Pekka Salonen - Wing on Wing

Napsal(a) 

Esa-Pekka Salonen: Wing on Wing Esa-Pekka Salonen: Wing on Wing
Anu Komsi, Piia Komsi - soprán, Finnish Radio Symphony Orchestra, Esa-Pekka Salonen. Produkce: Sid McLauchlan. Text: A, N, F. Nahráno: 9/2004, Kultturitalo, Helsinki. Vydáno: 2005. TT: 66:54. DDD. 1 CD Deutsche Grammophon 00289 477 5375 (Universal Music).

"Esa-Pekka Salonen není jen jméno mezinárodně uznávaného dirigenta, ale také skladatele, jehož díla byla uvedena v mnoha zemích světa," cituji z bookletu. Narodil se roku 1958, jako dirigent debutoval roku 1979 a jak se tak stává, ke světové kariéře jej odstartoval pohotový záskok. Booklet uvádí jeho úctyhodně bohatý umělecký životopis. Na předloženém snímku řídí své vlastní skladby, což může být pro budoucnost skladby výhoda i nevýhoda: skladatel svému dílu vnutí interpretaci, kterou si představuje, ale možná se v něm skrývají vrstvy, které by odhalil někdo jiný, kdyby se necítil být autorovu vzoru zavázán. Zde tedy máme autorskou interpretaci, kterou (zatím) s ničím jiným porovnat nemůžeme. (Všechny skladby jsou nahrány poprvé.) První skladba snímku Foreign Bodies (2001) je úvahou nad všemi "cizími tělesy a tělísky", která jsou kolem nás i v nás - dobrá a užitečná i škodlivá a rušivá. Tři věty skladby mají názvy Řeč těla , Řeč a Tanec . Skladba Wing on Wing je čerstvou novinkou, Salonen ji napsal roku 2004 pro Filharmonii Los Angeles (jejímž je šéfdirigentem) k otevření koncertní síně Walta Disneyho. Tóny zde kombinuje se záznamem hlasu architekta budovy Franka O. Gheryho a zvuky, které vydává podivná ryba, žijící v jižní Kalifornii. Vynikajícím způsobem spoluúčinkují koloraturní sesterské duo Anu a Piia Komsi . Skladba Insomnia pro orchestr je o dva roky starší (věnována Christophu Eschenbachovi) a opět je to hudba naplněná zvláštní filozofií - abstrakcí snu a skutečnosti, znázorňovanými spojením různých zvukových světů. Doporučuji každému, kdo má rád výlety do neznáma a soustředěné, přemýšlivé zaposlouchání.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal Music

Stopáž: 66:54

EAN: 002894775375

Nahráli: Anu Komsi, Piia Komsi - soprán, Finnish Radio Symphony Orchestra, Esa-Pekka Salonen

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.