sobota, 18. prosinec 2010

Dinitre Cantemir - Istanbul "Le Livre de la Science de la Musique"

Napsal(a) 

Dinitre Cantemir - Istanbul Dinitre Cantemir - Istanbul

Hespérion XXI, Jordi Savall. Produkce: neuvedeno. Text: F, A, I, kastilsky, katalánsky, turecky, arabsky. Nahráno: 2009, Colegiata del Castillo, Cardona. Vydáno: 2009. CD 1 TT: 73:03. DSD, Alia Vox AVSA 9870.

Jordi Savall a jeho vlastní edice nahrávek je zcela unikátní sondou do mnoha hudebních světů mnoha epoch. Má přitom daleko k populárnímu multikulturalismu, kde se míchají styly bez znalosti kořenů a bez ladu a skladu. Vydat se s tímto umělcem do Istambulu 17. a 18. století znamená opravdu objevit kus nového světa se všemi možnými souvislostmi. Booklet CD je naprosto příkladně vybaven hned třemi studiemi – první je autorské slovo Jordiho Savalla, následuje životopisná studie titulní osobnosti, kterou je učenec, politik, spisovatel, cestovatel, historik a v neposlední řadě muzikolog Dimitrie Cantemir (1673 – 1723). Jenom seznámení s osudem této postavy, syna moldavského knížete a v závěru života „poradce“ Petra Velikého s bohatým literárním odkazem je úžadnou branou do málo známého kusu historie. Třetí text do osmi jazyků přeloženého bookletu se týká hudebních tradic v Istambulu. A na oné pozoruhodné směsi vlivů křesťanských, islámských a židovských stojí také hudební lákavost tohoto CD. Stojí na unikátní Cantemirově sbírce hudbebních pramenů své doby, doplněné o několik skladeb, které zkomponoval on sám. Hudba samotná potom zaujme nejen pestrým instrumentářem, ale zejména metrickou a rytmickou neobvyklostí a rozdíly v temperamentu. Savall tu opět zpřítomnil zvukový svět na jedné ze světových kulturních křižovatek.

Body: 5 z 6

Jindřich Bálek

Od roku 2004 pracuje v Českém rozhlase, z toho deset let v Redakci kulturní publicistiky a od roku 2014 v Redakci vážné hudby. Zabývá se hudební dramaturgií, kritikou i publicistikou. Pochází z Teplic, kde vystudoval gymnázium; je absolventem Institutu základů vzdělanosti UK, a oboru filosofie na FF UK v Praze.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.