středa, 5. září 2007

Dietrich Fischer-Dieskau: The Art of Dietrich Fischer-Dieskau (DVD)

Napsal(a) 

Dietrich Fischer-Dieskau: The Art of Dietrich Fischer-Dieskau Dietrich Fischer-Dieskau: The Art of Dietrich Fischer-Dieskau

(Mozart, Puccini, R. Strauss, Reimann, Beethoven, Schumann, Brahms, Wolf, Mahler )

Dietrich Fischer-Dieskau, Kiri Te Kanawa, Mirella Freni, Hermann Prey, Wiener Philharmoniker, Orchester der Deutschen Oper Berlin, Wolfgang Sawallisch, Lorin Maazel aj. Produkce: Roland Ott. Text: A, N, F, Š, čínsky, I (v originále). Nahráno: 1976, 1961, 1974, 1963, 1960, 1982, 1974, 1968. Vydáno: 2005. TT: 178 min. + 24 min. bonus. Obraz. formát: NTSC Colour/PAL 4:3. Zvuk.formát: Mono/PCM Stereo. 2 DVD Deutsche Grammophon 00440 073 4050 (Universal Music).

Pěvecké mistrovství německého barytonisty Dietricha Fischera-Dieskaua je představeno v jubilejní DVD kompilaci připomínající umělcovo 80. výročí narození. Fischer-Dieskau od počátku své kariéry v roce 1948 ve Státní opeře v Berlíně disponoval vždy znělým, ušlechtilým hlasem krásné barvy, zprvu lyrické, později hrdinné, která dávala pěvci možnost uplatnění v mnoha klasických i soudobých operních rolích a v neposlední řadě i v repertoáru zejména německých písní. Fischerův zjev a herecké nadání spojené s citlivým vnímáním zpívaného textu umožňovaly umělci vždy upřímnou a autentickou interpretaci, která se získáváním uměleckých a životních zkušeností získávala na kvalitě. Na prvním DVD s ukázkami operních rolí, zaznamenávanými od roku 1960 (Arabella R. Strausse), přes roky 1961 (Don Giovanni W. A. Mozarta), 1963 (Žena bez stínu R. Strausse), 1974 (Plášť G. Pucciniho, kde vystupoval se svojí pozdější manželkou J. Varady ), 1975 (Figarova svatba W. A. Mozarta - vynikající televizní inscenace s H. Preyem jako Figarem) až k roku 1982, kdy natočil soudobou operu německého skladatele A. Reimanna (*1936) Lear , k jejímuž vzniku sám Fischer-Dieskau přispěl, můžeme stále průběžně sledovat uměleckou dráhu pěvce prakticky v celém vývoji. Dílo je přímo vystavěno pro virtuozitu Fischera-Dieskaua, opera nezačíná totiž předehrou, ale monologem Krále Leara. Pěvecký výkon slavného barytonisty je zde ukázkou vynikajícího interpretačního přístupu umělce k soudobému hudebnímu vyjadřování. Fischer-Dieskau uzavřel svoji kariéru závěrečným koncertem právě v tomto operním domě v roce 1992. Druhé DVD s výběrem písní s klavírním doprovodem W. Sawallische, jehož ovšem známe především jako legendárního dirigenta, je uvozeno Beethovenovou Adelaide . V tomto původně televizním programu z roku 1974 jsou uvedeni i R. Schumann, J. Brahms, H. Wolf a R. Strauss. Závěr patří Mahlerovi a Kindertotenlider , natočenými v roce 1968 s Lorinem Maazelem . Barytonista je zde ukázněným, komorním pěvcem, ale operního umělce v sobě nezapře - příkladná dramatizace textu i drobná mimika je vždy podřízena hudbě. Je prostě úžasné sledovat umělce tak fundovaného a přitom stále zpívajícího s vnitřní pokorou a úctou k dílu. Vynikající dokument má výbornou dramaturgii, která zachycuje opravdu jedinečné momenty z jubilantova života.

Body: 5 z 6

Marta Tužilová

Hudební publicistice se věnuje několik desetiletí a jako typického Blížence ji celoživotně těší možnost věnovat se zdánlivě odlišným žánrům, oborům a osobnostem. Vysokoškolské vzdělání v hudebním oboru využila zejména v Supraphonu, realizovala vlastní scénáře výstav doma i v zahraničí včetně veletržních expozic, často spojených s koncerty, připravovala pravidelné televizní pořady. Počátkem 90. let založila MATagency pořádající koncerty, výstavy s hudební i výtvarnou tématikou a spolupracující s produkcemi zaměřenými na operní a písňová představení. Spolupráce s Harmonií jí dlouhodobě poskytuje radost zúročit hudební vzdělání, dosavadní znalosti a zkušenosti a propojovat lásku k hudbě s inspirací novými hudebními směry i umělci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.