neděle, 4. červenec 2010

Diana Damrau - Coloraturas

Napsal(a) 

Diana Damrau - Coloraturas (Gounod, Verdi, Strauss, Rossini, Stravinskij, Puccini, Donizetti, Thomas, Bernstein) Diana Damrau - Coloraturas (Gounod, Verdi, Strauss, Rossini, Stravinskij, Puccini, Donizetti, Thomas, Bernstein)

(Gounod, Verdi, Strauss, Rossini, Stravinskij, Puccini, Donizetti, Thomas, Bernstein)

Diana Damrau, Münchner Rundfunkorchester, dirigent Dan Ettinger. Produkce: Alain Lanceron. Text: A, N. Nahráno: 2/2008, 6/2009, Bayerischer Rundfunk, Studio 1. Vydáno: 2009. TT: 73:59. DDD. 1 CD EMI Records Ltd/Virgin Classics 50999 519313 2 2.

Zvýrazněná písmena ve slově Coloraturas, které je názvem nového alba německé sopranistky Diany Damrau , dávají dohromady slovo „Colors“. Grafická hříčka odkazuje k dramaturgii CD, jež obsahuje bravurní árie různých stylů.

Je to pestrost, která se od špičkové koloraturní sopranistky očekává, která by však neměla být jen vnějšková. Z tohoto pohledu zpěv Damrau splňuje všechny požadavky a poslouchat ho je skutečným potěšením. Je to hlas, jemuž při vší lehkosti a flexibilitě nechybí „tělo“, takže člověk má příjemný pocit pevné usazenosti, kulatosti a vláčnosti. Je to energií kypící zvonivý hlas, který dokáže vyjádřit vše, co se od představitelky tohoto oboru očekává: veselost, šibalství, dívčí naivitu a roztouženost. Damrau nežije pouze cvrlikáním ve třetí oktávě, v níž se pochopitelně pohybuje zcela suverénně, nýbrž dokáže najít oporu a barvy i v dalších polohách, bez nichž by nemohla ztvárnit třeba Gildu a pomýšlet na další rozšiřování repertoáru do lyrického oboru.

Hra s odstíny a dynamikou je pro Damrau zcela samozřejmá, takže každá zazpívaná árie vyvstává před posluchačem jako jakýsi miniportrét, který působí zcela lidsky a spontánně, nikdy uměle. Damrau rozhodně není natažený, tvrdě znějící strojek. Umí najít zasněnost pro Gounodovu Julii, hlubokou citovost pro Gildu z Rigoletta , vtip a živočišnost pro Zerbinettu z Ariadny na Naxu , odhodlání pro Annu Trulovu, ležérnost pro Oskara, šílenou extázi pro Ofelii a nespoutanost a nadhled pro Cunegondu z Candida . Lauretta z aktovky Gianni Schicchi se možná vymyká bravurnímu ladění nahrávky, ale málokdy se dá populární O mio babbino caro slyšet zazpívané s tak sladkou naléhavostí. Svůj podíl na hudební pestrobarevnosti CD má i citlivý doprovod Mnichovského rozhlasového orchestru řízeného izraelským dirigentem Danem Ettingerem (který mimochodem začínal jako barytonista). Diana Damrau v sobě spojuje hlasové kvality s oduševnělostí a schopností zprostředkovat různé životní pocity. Příští sezonu bychom ji měli vidět v přenosu Rossiniho díla Hrabě Ory z Metropolitní opery. Snad tuto pěvkyni časem získá některá naše agentura i pro koncertní vystoupení.

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věra Drápelová

Vystudovala fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy. Je editorkou rubrik Kultura, Názory a Rozhovor v redakci MF Dnes. Autorsky se věnuje klasické hudbě a opeře.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.