středa, 16. říjen 2002

Claude Debussy / Maurice Ravel: Smyčcový kvartet g moll op. 10 / Smyčcový kvartet F dur

Napsal(a) 

booklet booklet
Mezi šesti CD, jež vyšly od roku 2000 v edici Chandos Historical, zaujímají nahrávky legendárního Borodinova kvarteta plnou polovinu. Po prvních dvou CD s kompletními smyčcovými kvartety P. I. Čajkovského a A. P. Borodina nabízí Chandos smyčcové kvartety dvou nejvýznamnějších představitelů francouzského impresionismu. Jedná se svým způsobem také o komplet, neboť jak Debussy, tak Ravel napsali pouze jediný smyčcový kvartet. Mezi oběma díly existuje řada zajímavých paralel: oba skladatelé je vytvořili na počátku svého "zralého" tvůrčího období (Debussy komponoval svůj kvartet takřka souběžně s Faunovým odpolednem, Ravel měl při psaní kvartetu čerstvě dokončené Vodotrysky), oba kvartety jsou čtyřvěté a oba skladatelé shodně zařadili volnou větu za dvě rychlé. Společná je jim i rozpačitá reakce premiérového publika. Obě tyto kompozičně rafinované skladby kladou na interprety mimořádně velké nároky. V podání Borodinova kvarteta však znějí naprosto přirozeně - neuslyšíme tu jediný tón, jediný "nádech", jediný agogický posun, který by mohl budit jakékoli pochybnosti. Od prvních tónů jsme vtaženi do kouzelného světa plného něžných barev a snových příběhů, jež sledujeme v lehce načrtnutých chvějivých konturách. Splývavě průsvitný a vyrovnaný zvuk souboru se vyznačuje neskutečnou barevností: v jemném předivu hlasů slyšíme mezi smyčci také flétny, klarinety, exotické bicí nástroje, a dokonce i lidské hlasy. Technická kvalita zvukového přepisu je vynikající a velmi hodnotný je i průvodní text. A tak se pár otazníků vznáší pouze nad tím, proč v bookletu nalezneme pouze portrét Ravela, ale ne Debussyho, proč se dvě fotografie interpretů opakují a proč v celém textu není žádná zmínka o tom, kdy nahrávka vznikla.

Vydavatel: Chandos / Panther

Stopáž: 54:56

Nahráli: Borodin Quartet: Rostislav Dubinsky, Jaroslav Alexandrov - housle, Dmitry Šebalin - viola, Valentin Berlinsky - violoncello

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Věroslav Němec

Hudební editor a redaktor, klavírista (bývalý), pedagog (bývalý), muzikolog, hudební publicista. V letech 1975 – 2000 pracoval v hudebním nakladatelství Supraphon (1989–91 šéfredaktor, 1998–99 ředitel, 1999–2000 místopředseda představenstva). Od roku 2000 je šéfredaktorem hudebního nakladatelství Amos Editio, které v roce 2012 získalo pod jeho vedením prestižní Cenu České hudební rady. Jako pianista vystupoval v klavírním duu se svou manželkou Jitkou. S časopisem Harmonie spolupracuje od roku 1999. Ve svých textech, jichž vyšlo v Harmonii přes 500, se věnuje především klavírní interpretaci.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.