čtvrtek, 2. únor 2006

Carl Maria von Weber: Der Freischütz

Napsal(a) 

Carl Maria von Weber: Der Freischütz Carl Maria von Weber: Der Freischütz

Eberhard Waechter, Albrecht Peter, Irmgard Seefried, Rita Streich, Kurt Böhme, Richard Holm, Walter Kreppel, Paul Kuen, Sbor Bavorského rozhlasu, sbormistr Kurt Prestel, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Eugen Jochum. Produkce: Elsa Schiller. Text: A, N, F. Nahráno: 12/1959, Herkulesův sál Mnichov. Vydáno: 2005. TT: 64:32 + 55:10. ADD. 2 CD Deutsche Grammophon 477 5611 (Universal Music).

Nahrávka je vynikající po všech stránkách, počínaje orchestrem a dirigentem, kteří již při předehře vytvořili patřičnou romanticky napínavou atmosféru (je dobré si uvědomit, jak a proč se stal Weberův Čarostřelec východiskem německé romantické opery), přes živě a realisticky interpretované dialogy, až po pěvecké výkony - na jednu jedinou výjimku. Kurt Böhme podává Kašpara možná tak, jak se hrál v 19. století, jeho přehánění (ve zpěvu) především v 1. dějství (Hier im ird'schen Jammertal!) by však slušelo spíš ochotnické šmíře. Jeho satanská role pak už téměř nemá v dalším průběhu děje z čeho čerpat. Velice pěkně se k sobě pojí hlasy Maxe (Richard Holm ), Aničky (Rita Streich ) a Agáty (Irmgrad Seefried ), což můžeme ocenit zejména v tercetu druhého jednání (Wie? Was? Entsetzen! Dort in der Schreckensschlucht! ), velmi dobrá je technická kvalita upravené nahrávky, kterou DG vydala roku 1960. Nahrávka neobsahuje libreto, pouze trojjazyčný stručný obsah jednotlivých scén, což při obecné znalosti této opery bohatě postačí.

Vydavatel: Deutsche Grammophon/Universal

Stopáž: 64:32 + 55:10

Body: 4 z 6

Vlasta Reittererová

Narozena 9. ledna 1947 v Praze (roz. Pellantová, provdaná Hrušková, Benetková). Vystudovala hudební vědu na Filozofické fakultě KU a současně tehdejší Lidovou konzervatoř (herectví a pantomima). Prošla několika amatérskými divadelními soubory, v letech 1968–1970 byla členkou baletního souboru Krušnohorského divadla v Teplicích, po narození dcery se vrátila do Prahy a do roku 1976 působila v komparzu Divadla E. F. Buriana, kde byla 1970–1972 zaměstnána jako uklízečka. V letech 1972–83 (s několikaletým přerušením mateřskou dovolenou) referentka v tuzemském koncertním oddělení agentury Pragokoncert. Roku 1987 nastoupila na Filozofickou fakultu do dnešního Ústavu hudební vědy jako knihovnice, kde se vrátila k vystudovanému oboru a roku 1988 získala doktorát. Na FF UK zůstala do odchodu do důchodu 2002. Několik let také vyučovala historický seminář na pražské konzervatoři a působila jako externí pedagog na Masarykově univerzitě v Brně. V posledních letech se mj. věnuje překladatelství. Životní heslo? S Janem Nerudou říká: „Vším jsem byl rád.“

Komentáře

Harmonie vychází za podpory

Ministerstvo kultury ČRNadace Český hudební fondNadace Leoše JanáčkaNadace Bohuslava Martinů

 

Naši partneři

Muzikus - magazín nejen pro muzikantyAlterecho - platforma pro současnou hudební kulturu

Chcete inzerovat? Máte dotaz?

+420 266 311 700

Novinky emailem

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.