úterý, 7. únor 2006

Brigitte Fassbaender: Lieder vol. 4

Napsal(a) 

Brigitte Fassbaender: Lieder vol. 4 Brigitte Fassbaender: Lieder vol. 4

Brigitte Fassbaender - mezzosoprán, Irvin Gage, Aribert Reimann* - klavír. Produkce: Christfried Bickenbach. Text: A, N, F. Nahráno: 10/1979, 3/1980, 3/1983, Evangelisches Gemeindehaus, Berlin-Zehlendorf. Vydáno: 1981/2005. TT: 76:09. ADD/DDD. 1 CD EMI Cassics 7243 4 76797 2 8 (EMI).

V nepřeberných současných písňových recitálech neuškodí srovnání s již uznanými světovými špičkami tohoto oboru. Mezzosopranistka Brigitte Fassbaender určitě právě takovou špičkou je. Její nahrávky písní z přelomu 80. let se vyznačují velkou barevností, dalo by se říci až plastičností i jistou hravostí. Její hlas nepůsobí étericky a hladce, ale téměř živočišně. Její výraz i způsob zpěvu je svou artikulací velmi podobný mluvení. Všechny tyto vlastnosti zpěvaččina hlasu jsou velmi cenné především u interpretace cyklu 15 Gedichte aus "Das Buch der hängenden Gärten" op. 15 Arnolda Schönberga. Písně zhudebňující texty Stefana Georgeho jsou úžasné křehké poklady a Schönberg v nich již opouští tonalitu. O to koncentrovanější je tu vztah k básnickému textu a vůbec poukazování na slovo. Písně Schönberga působí v podání Fassbaender vrcholně expresivně, nikdy však ne "uvřískaně". U klasika pozdně romantické písně Gustava Mahlera často hrozí u velkých hlasů jakési opájení se silou a temnou barvou hlasu a zabřednutí do "výpovědí o žalu světa" a podobně na úkor celku. Fassbaender si však tento moment záměrně hlídá, jak vypovídá v rozhovoru v bookletu, a skutečně se jí to daří. Její Mahler je dostatečně dramatický, ale nikdy nerozbije formu, což je zvlášť ocenitelné v případě celého cyklu Lieder eines fahrenden Gesellen . Dostatečně hravé i tragické jsou potom některé vybrané písně z Chlapcova kouzelného rohu a dostatečně zasněné 2 písně na slova Friedricha Rückerta . Zajímavým doplněním pestrého recitálu je cyklus 3 písní Chanson de la négresse Daria Milhauda. Ukazují umění pěvkyně v méně vypjatých písních a v hlubších polohách, kde zní její hlas stejně sytě a přesvědčivě jako ve výškách v Schönbergových písních.

Vydavatel: EMI Cassics/EMI

Stopáž: 76:09

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.