čtvrtek, 6. srpen 2009

Bohuslav Martinů - Špalíček*, Svatební košile**, Romance z pampelišek***, Petrklíč****

Napsal(a) 

Bohuslav Martinů  - Špalíček*, Svatební košile**, Romance z pampelišek***, Petrklíč**** Bohuslav Martinů - Špalíček*, Svatební košile**, Romance z pampelišek***, Petrklíč****

Anna Kratochvílová*, Jiřina Marková**, Milada Čejková***, Miroslav Kopp*, Richard Novák*, Pavel Horáček**, Kantiléna*, Kühnův smíšený sbor, Petr Messiereur****, Stanislav Bogunia****, Státní filharmonie Brno, František Jílek*, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Jiří Bělohlávek**, Pavel Kühn. Text: A, N, F, Č. Nahráno: 1985, 1988. Vydáno: kompilace 2007. TT: 145:04. DDD. 2 CD Supraphon Music SU 3925-2.

Kompilace, která potěší autorem, hudbou a interpretací. Spojovacím tmelem jsou inspirační lidová báze námětů a podobné kompoziční řešení, v podstatě oproštěné od výbojů Martinů v 30. a 40. letech. Relativně nejznámější je poměrně často uváděná kantáta Romance z pampelišek na text Miloslava Bureše, kdysi erbovní titul Kühnova smíšeného sboru v době jeho vrcholné slávy za vedení Pavla Kühna . Stále se ukazuje, že jeho nahrávka z roku 1988 nebyla dosud překonána. Hlavní plochu zabírá hudba k baletu Špalíček z let 1931-1932, osobitá "česká" reakce na značnou oblibu originálních baletů Stravinského a jiných, možná i vlastenecká "obrana" vůči kosmopolitní atmosféře Paříže. Přesvědčivě využitá šance pro dirigenta Františka Jílka . Výborně se zde prezentuje tenorista Miroslav Kopp , naopak hlasově problematická byla svým ostrým sopránem Anna Kratochvílová . Obdobně dopadla zvláště v silné dynamické hladině její kolegyně Jiřina Marková ve Svatebních košilích , které byly původně součástí Špalíčku a které jsou jinak díky Jiřímu Bělohlávkovi umělecky nejpřesvědčivějším titulem kompilace. Kompozičně nejzajímavějším je však nejkratší titul: pět duet pro soprány Petrklíč z roku 1954. Ženy Kühnova sboru zde podaly excelentní výkon. Zatímco zpěv známých operních sopranistek nezní vždy zrovna libě, interpretace sólového partu Miladou Čejkovou zní i po letech líbezně. Lyrická kompilace vychází sice překvapivě místo ve výroční rok 2009 už teď, ale buďme rádi. Každé setkání s hudbou Bohuslava Martinů je zážitkem.

Body: 4 z 6

Luboš Stehlík

Mým rodným městem jsou Pardubice, kde jsem se učil hrát na housle a violu. Housle a zpěv jsem studoval na Konzervatoři pro mládež s vadami zraku v Praze. V témže městě absolutorium oboru hudební věda na FF UK. Do pracovního procesu vstoupiv ještě před vysokou školou ročním pobytem v Pěveckém sboru AUS. Po skončení muzikologie, kde moji diplomovou práci vedl Petr Eben, nastoupil jsem v roce 1984 do knižní redakce nakladatelství Editio Supraphon. Od roku 1989 jsem působil několik let v Pěveckém sboru Českého rozhlasu. Po jeho vymazání z českého hudebního života  jsem se stal v roce 1994 členem týmu, později šéfredaktorem časopisu Harmonie, který se brzy stal nejlepším tištěným hudebním médiem České republiky. Jsem partnerem manželky nejlepší ze všech, otcem tří dětí a dědečkem (zatím) sedmi vnoučat.

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.