neděle, 16. březen 2003

Bohuslav Martinů: Smyčcové kvartety č. 4, č. 5, č. 7, "Concerto de Camera"

Napsal(a) 

booklet booklet
Pokud by se mě někdo dotázal na událost roku v produkci CD, asi bych bez velkého přemýšlení uvedl tuto nahrávku. Ani stylizované oko heretika, které jsem se v sobě pokusil vytvořit jako prostředek pro skutečně neshovívavý kritický pohled, nenašlo chybu. Je dosti znám osobní postoj Bohuslava Martinů ke smyčcovému kvartetu jako hudebnímu druhu. Budu-li parafrázovat jeho slova, říkával, že kompozice kvartetu mu působí potěšení. Vnímal jej jako rozhovor čtyř rovnocenných partnerů. Hudba tohoto snímku je díky svému pojetí a způsobu interpretace opravdovým potvrzením těchto slov. Především zde uchvacuje zvuková plnost, v níž zejména violoncello tvoří pevný základ svým kulatým a velmi nosným tónem (a jak známo - "basa tvrdí muziku"). Naprosto precizní souhra a dynamická vyrovnanost pramenící z citlivého přístupu každého hráče k ostatním dává zvláště Smyčcovému kvartetu č. 7 podmanivé kouzlo. Posluchač je v té chvíli objat majestátními souzvuky a plnou harmonií, která leckdy evokuje představu varhanního zvuku. V ostatních Kvartetech pak můžeme naslouchat onomu rozhovoru a snažit se porozumět příběhu, který z něj povstává. Je až spodivem, kolik pozoruhodných zákoutí hudebního díla může citlivá interpretace posluchači odhalit. Mnozí interpreti však podléhají velkému omylu, když za kvalitní provedení díla považují jeho dokonalé technické zvládnutí. To je však jen, troufám si tvrdit, menší část na cestě za citlivou interpretací a toho si Martinů Quartet byl při realizaci této nahrávky dobře vědom. Majíce na paměti skladatelovo myšlenkové pojetí kvartetu, rozezněli jeho tři Kvartety do takové šíře, že nepochybně budou dlouho rezonovat v myslích těch, ke kterým se jejich tóny dostanou.

Vydavatel: Naxos / Classic

Stopáž: 71:09

Nahráli: Martinů Quartet: Lubomír Havlák - housle, Petr Matěják - housle, Jan Jíša - viola, Jitka Vlašánková - violoncello

Body: 6 z 6 - tip Harmonie

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.