středa, 25. leden 2006

Bohuslav Martinů: Smyčcové kvartety č. 3, 4, 5

Napsal(a) 

Bohuslav Martinů: Smyčcové kvartety č. 3, 4, 5 Bohuslav Martinů: Smyčcové kvartety č. 3, 4, 5

Emperor String Quartet. Produkce: Robert Suff. Text: A, N, F. Nahráno: 8/2002, Holy Trinity Church, Wentworth, South Yorkshire. Vydáno: 2004. TT: 61:10. DDD. 1 CD BIS-CD-1389 (distribuce Euromusica).

Kvartety Bohuslava Martinů představují ojedinělý doklad vývoje skladatelského myšlení, netvoří celistvou skupinu, ale jsou to velmi odlišná nádherná díla z různých etap. Na třech (z celkových sedmi) po sobě jdoucích kvartetech, vytvořených v rozmezí let 1929 - 1938 je tento znak evidentní víc než kde jinde. Společná všem těmto kvartetům je, i díky skvělé interpretaci Emperor Quartet , obrovská hudebnost ve smyslu melodické i výrazové invence, pokaždé jiná, ale vždy promyšlená forma a schopnost hudby strhnout.

Soubor nastudoval kvartety z nových kritických vydání a očištěný původní notový zápis spojil se svou jasnou představou. Pátý čtyřvětý kvartet, na CD jako první, je dílem spjatým s žačkou a láskou Martinů - Vítězslavou Kaprálovou. Spojitost s Janáčkovými Listy důvěrnými není jen po této vnější stránce, ale snad vzdáleně i v hudební. 1. věta je nesmírně vášnivá, soubor ale přesto naprosto pregnantně vynáší jednotlivé hlasy, přičemž však neporuší danou náladu. 2. věta je naproti tomu až zdrženlivá, interpreti velmi opatrně zachází s jakoukoli romantičností, aniž ji však nahrávka jako celek pozbývá. Martinů sám o tomto díle později pochyboval právě kvůli pro něj tak zjevné souvislosti s mimohudebním obsahem. Čtvrtý kvartet vznikl rok před pátým, v roce 1937 a je neméně vzrušující. Hudebně je snad více důsledný a jednoznačný ve stylu i formě, která je na pomezí neoklasicismu. Uslyšíme v něm motorický pohyb (1. věta ), lyrická místa (3. věta ) či velkou dramatičnost (4. věta ). Kvartet č. 3 z konce dvacátých let je vlastně "nejmodernější". Výrazná zvukovost s častými efekty pizzicata a jiných méně obvyklých způsobů hry je nakumulovaná v pouhých 12 minutách a formě tří vět. Taková jednoznačná charakteristika jednotlivých skladeb by nebyla možná nebýt výborného pojetí britského souboru Emperor Quartet. Celá nahrávka se vyznačuje jasností, konkrétností, ostrými nikdy nezamlženými nástupy a velkým smyslem pro celistvost.

Vydavatel: DDD/Euromusica

Stopáž: 61:10

Body: 5 z 6

Komentáře

Czech English French German Italian Portuguese Spanish

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam, poskytování funkcí sociálních médií a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.